ETH w koronie zimy | Czy zostanie w niej na dobre?

Zasadniczo Ethereum miało na wielu frontach dobry i intensywny rok . Tego samego nie można niestety powiedzieć o cenie natywnej kryptowaluty sieci, która oddała się niejako w objęcia zimy. Pytanie, czy ETH wróci w przyszłym roku silniejszy niż kiedykolwiek?

Kurs ETH znajduje się aktualnie na poziomie 140 dolarów:

ethusd 16-12-2019 tradingview
Kurs ETH USD od TradingView

Solidne fundamenty Ethereum

Ekosystem Ethereum nadal się rozwija, a rok 2019 był rokiem dobrym, pomimo wyników kursowych. Niedawny raport ConsenSys przedstawił aktualną sytuację sieci w liczbach.

W tym roku w Ethereum przybyło ponad 4 miliony nowych, aktywnych adresów i ponad 20 milionów nowych kont. Aktualnie w sieci działa ponad 8500 aktywnych węzłów, a blisko 4,7 miliona ETH zostało wydanych jako nagrody blokowe.

W sieci utworzono ponad 520 nowych zdecentralizowanych aplikacji, których według statystyk działa obecnie ponad 2700. Na czele peletonu uplasowało się Gods Unchained.

Rosną również liczby związane z Ethereum Name Service (ENS). Jak dotąd zarejestrowano w jej ramach ponad 167 000 nazw .eth. Podobnie jak w przypadku zwykłej nazwy domeny, .eth zastępuje potrzebę korzystania z długich skomplikowanych adresów portfela w sieci. Można ją kupić za jedyne 5 USD, choć niektóre bywają warte o wiele więcej.

Coraz szersze kręgi zatacza także baza deweloperów Ethereum. Pakiet narzędzi smartkontraktowych, Truffle odnotował w tym roku wzrost liczby pobrań o 25 000 miesięcznie. Odbyło się 8 hackatonów. Według Electric Capital, społeczność programistów Ethereum jest czterokrotnie większa, niż jakikolwiek inny ekosystem kryptograficzny.

Zdecentralizowane finanse (DeFi) na Ethereum

Sektor DeFi odnotował w 2019 znaczny wzrost, a łączna ilość ETH zadeklarowana w jego ramach wyniosła 2,7 miliona. Wiele wskazuje na to, ze Eter stał się standardowym kapitałem dla zdecentralizowanego ekosystemu finansowego. Szacuje się, że już w przyszłym roku ten rynek będzie warty 5 miliardów dolarów.

W 2019 r. wprowadzono w sieci Ethereum trzy aktualizacje. Ostatnia z nich to Istanbul. W przyszłym roku Ethereum czeka mnóstwo ulepszeń, w tym długo oczekiwana zmiana konsensusu na proof-of-stake.

Dlaczego właśnie PoS miałby być koniem pociągowym Ethereum 2.0? Wielu twierdzi, że może tak się stać z udziałem Tezos. Jest prawdopodobne, że duże giełdy będą oferować usługi stejkowania Ethereum dla tych, którzy nie są w posiadaniu 32 ETH wymaganych dla pełnego węzła.

Jaka jest Wasza opinia na temat Ethereum? Czy natywna kryptowaluta tej sieci jest w stanie odbić się w górę, dzięki zaprezentowanym fundamentom? Zapraszamy do dyskusji.

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Zachęcamy również do głosowania w nominacjach do nagród Nexus 2019. Oddaj swój głos już teraz i weź udział w losowaniu kryptowalutowych gadżetów!

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze