Elliptic na tropie rosyjskiego portfela krypto

1 866

Firma Elliptic trafiła na portfel krypto, na którym znajdują się miliony w kryptowalutach.

W związku z podejrzeniami o powiązania adresu z rosyjskimi oligarchami portfel został zgłoszony władzom.

Miliony dolarów w kryptowalutach

Elliptic specjalizuje się w identyfikowaniu cyfrowych aktywów, a z jej usług często korzystają giełdy kryptowalut i agencje rządowe. Do tej pory firma namierzyła około 400 różnych serwisów, które pozwalają użytkownikom na anonimowy zakup kryptowalut za ruble. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia zainteresowanie takimi zakupami wzrosło trzykrotnie.

15 milionów rosyjskich adresów

Informacja o tym, że giełda Coinbase zablokowała 25 tysięcy adresów powiązanych z Rosjanami, zaskoczyła wiele osób ze względu na dużą skalę. Kilkadziesiąt tysięcy portfeli to jednak niewiele w porównaniu z 15 milionami, które udało się zidentyfikować pracownikom firmy Elliptic. Są to portfele powiązane z rosyjskimi podmiotami objętymi sankcjami oraz ich współpracownikami.

Kryptowaluty a sankcje

O odkryciu kolejnego portfela poinformował wczoraj współzałożyciel firmy Tom Robinson. W przeciwieństwie do dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Carole House, która uważa, że cyfrowe aktywa nie sprawdzą się przy unikaniu sankcji (więcej informacji znajdziesz w artykule: Czy Rosja może wykorzystać kryptowaluty do obejścia sankcji), zdaniem Robinsona kryptowaluty mogą być wykorzystywane do tego celu.

„Crypto can be used for sanctions evasion”.

Jako kwestię sporną wskazał skalę, na jaką oligarchowie mogą korzystać z kryptowalut do omijania sankcji. Przyznał również, że nie wydaje się realne, aby oligarchowie mogli całkowicie ominąć sankcję dzięki przeniesieniu swoich majątków do kryptowalut. Są one identyfikowalne. Krypto może być wykorzystywane do obchodzenia sankcji, ale nie jest to cudowny środek.

„What’s in question is on what kind of scale. It’s not proving out realistic that oligarchs can completely bypass sanctions by moving all their wealth into crypto. Crypto is highly traceable. Crypto can and will be used for sanctions evasion, but it’s not the silver bullet”.

Co sądzisz o polowaniu na rosyjskie adresy krypto?

Może Cię zainteresować:

Komentarze