Elizabeth Warren jest zaniepokojona wysokimi opłatami sieciowymi

2 850

Senator Elizabeth Warren po raz kolejny krytykuje kryptowaluty. Tym razem chodzi między innymi o wysokie opłaty transakcyjne, które jej zdaniem mogą stanowić niebezpieczeństwo dla mniej zamożnych osób.

Na wysokich opłatach (na które tak naprawdę najbardziej narażeni są użytkownicy sieci Ethereum) się jednak nie skończyło i senator skrytykowała również przerwy w działaniu giełd występujące w momencie, gdy na rynku wstępuje wysoka zmienność cen. Przykładem może być opisywana niedawno awaria giełdy Kraken (7 września 2021).

Brak odpowiednich rozwiązań

Podczas przesłuchania senackiej komisji Banking, Housing, and Urban Affairs (Bankowości, Mieszkalnictwa i Gospodarki miejskiej) senator Elizabeth Warren oskarżyła branżę kryptowalutową o to, że nie poradziła sobie z dostarczeniem rozwiązań, które są niezbędne dla integracji finansowej w USA.

Swoje stanowisko argumentowała między innymi… spadkami cen najpopularniejszych kryptowalut: Bitcoina (BTC) i Ethereum (ETH). Według senator podczas ostatnich spadków kursów większości kryptowalut, z rynku zniknęło 400 miliardów dolarów:

„$400 billion in market value disappeared”.

Senator dodała, że popularne giełdy (jako przykład podała Coinbase) nie zadbały o to, aby użytkownicy mieli zagwarantowaną możliwość dokonywania transakcji, przez co wielu z nich skarżyło się na problemy z działaniem platformy. Jednocześnie zdaniem senator Warren inwestowanie w projekty DeFi jest ryzykowne, ponieważ wiele z nich nie jest zarejestrowanych w SEC.

Oberwało się również wysokim opłatom na Ethereum, ale akurat z tym z pewnością zgodzi się wielu zwolenników kryptowalut. Jako przykładu Elizabeth Warren użyła zamiany jednej kryptowaluty na drugą, co w pewnym momencie wymagało uiszczenia opłaty przekraczającej 500 dolarów.

„The fee to swap between two crypto tokens on the Ethereum network was more than $500”.

Co ciekawe chodzi o tą samą senator, o której pisaliśmy w artykule: Elizabeth Warren uważa, że waluty cyfrowe mogą pomóc osobom „niebankowym”.

Co sądzicie o argumentach przytoczonych przez senator Elizabeth Warren? Czy rzeczywiście wysokie opłaty w sieci Ethereum stanowią zagrożenie dla niedoświadczonych inwestorów? A może takie osoby powinny korzystać z tańszych alternatyw?

Komentarze