Elizabeth Warren uważa, że waluty cyfrowe mogą pomóc osobom „niebankowym”

O Senator Stanów Zjednoczonych Elizabeth Warren zrobiło się głośno po tym, jak zaczęła wzywać do szybkiego uregulowania kryptowalut.

Warren wystosowała nawet w tej sprawie list do przewodniczącego Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Gary’ego Genslera, w którym podzieliła się swoimi obawami wynikającymi między innymi z istnienia zdecentralizowanych giełd. Swoje działania senator tłumaczy koniecznością zapewnienia ochrony amerykańskim inwestorom i konsumentom. W tym samym liście znalazło się pytanie na temat tego, czy niezbędna jest współpraca pomiędzy krajami, aby można było wprowadzić odpowiednie regulacje.

Czy zmiana podejścia senator Elizabeth Warren jest możliwa?

Warto przypomnieć, że chodzi o tę samą Elizabeth Warren, która nie tylko chce walczyć z kryptowalutami, ale też jest niezadowolona z monopolu gigantów technologicznych (w tym Google i Facebooka). O zajętym przez nią krytycznym stanowisku w sprawie ICO pisaliśmy już w 2018 roku (Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #6). Warren monitorowała również głośną akcję związaną z GameStop (szczegóły znajdziesz w artykule WallStreetBets i GameStop | Wszystko, co powinniście wiedzieć. W jednym miejscu). Dodatkowo senator przesłuchiwała CEO Facebooka Marka Zuckerberga w sprawie projektu Libra na długo przed tym, jak przemianowano go na Diem (Libra zmienia nazwę na Diem | Premiera stablecoina już w 2021 roku).

Wypowiedź senator dla Squawk Box

Biorąc to wszystko pod uwagę trudno uwierzyć, że osoba o takich poglądach może być w stanie dostrzec jakąkolwiek zaletę kryptowalut i technologii blockchain. Tak się jednak stało podczas wywiadu dla CNBC Squawk Box.

Senator przyznała, że jeżeli chodzi o dotarcie do użytkowników na terenie całego kraju, to duże banki poniosły klęskę. Waluta cyfrowa centralnego banku może być rozwiązaniem tego problemu:

„There has been an enormous failure by the big banks to reach consumers all across the country. Digital currency and central bank digital currency may be an answer there”.

Chociaż CBDC (cyfrowe waluty banków centralnych) nie dają takiej wolności jak „tradycyjne” kryptowaluty, to i tak docenienie tej technologii przez zaciekłego przeciwnika kryptowalut można uznać za dobrą wiadomość.

Komentarze