Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #6

612

Co nowego? – jest to cotygodniowa seria najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Lloyds Bank z Anglii, blokuje transakcje zakupu kryptowalut

Bank

Główna instytucja bankowa z siedzibą w Wielkiej Brytanii zakazuje swoim klientom korzystania z kart kredytowych do kupowania Bitcoina i innych kryptowalut. Według raportu BBC, zakaz dotyczy ośmiu milionów posiadaczy kart kredytowych Lloyds Banking Group i zaczyna obowiązywać 5 lutego w jego spółkach zależnych, w tym Lloyds Bank, Halifax, MBNA i Bank of Scotland. Nieco wcześniej Bank of America i JPMorgan Chase wprowadziły również zakaz zakupu Bitcoina dla klientów korzystających z kart kredytowych.

Decyzja Lloyd najwyraźniej dotyczy obaw, że użytkownicy mogą kupować kryptowaluty na kredyt w euforii rynkowej i nie będą w stanie spłacić swoich należności, kiedy na rynku zapanuje bessa. Jednak zgodnie z raportem, zakaz nie będzie miał wpływu na inwestorów, którzy dokonują zakupów kryptowalut za pomocą kart debetowych. Oznacza to, że bank nie tyle jest przeciwny kryptowalutom, co po prostu chce chronić swój interes.

Chiny faktycznie blokują dostęp do giełd kryptowalut oraz ICO

Rząd chiński zmierza do zablokowania dostępu do zagranicznych stron internetowych oferujących usługi handlu kryptowalutami i inwestycji w ICO. Raport z Financial News, strony internetowej powiązanej z Chińskim Bankiem Ludowym (bankiem centralnym kraju), wskazuje, że władze przyspieszają akcję, która rozpoczęła się mniej więcej rok temu. Na stronie możemy przeczytać:

Aby zapobiec ryzyku finansowemu, Chiny zintensyfikują działania mające na celu usunięcie jakichkolwiek platform krajowych lub zagranicznych związanych z wirtualnym handlem kryptowalutami lub uczestnictwem w ICO.

Zdecydowane działania organów państwowych nastąpiły kilka miesięcy po tym, jak Chiny formalnie zakazały inwestowania w ICO, uznając przypadek użycia blockchain za formę nielegalnego finansowania. Tamtejsze władze zamknęły również strony internetowe do krypto-handlu, a giełdy „Wielkiej Trójki” zamknęły się jesienią.

Włoski rząd konsultuje regulacje prawne z firmami z branży kryptowalut

Włochy flaga

Włoski rząd poszukuje informacji zwrotnych na temat proponowanych przepisów dotyczących kryptowalut, które mają na celu wyjaśnienie wykorzystania technologii w kraju. Podsumowanie proponowanych zasad wyjaśnia, w jaki sposób usługodawcy akceptujący kryptowaluty musieliby zgłaszać swoją działalność i zarobki Ministerstwu Gospodarki i Finansów, a także, co rząd zrobi z tymi informacjami. Pełny dekret wyjaśnia:

Kryptowaluty są używane jako środek wymiany na zakup towarów i usług, nie są emitowane przez bank centralny lub przez organ publiczny, i niekoniecznie są powiązane z waluta posiadająca prawny środek płatniczy.

Głównym celem tego dekretu jest egzekwowanie ostatnio wprowadzonych zasad przeciwdziałania praniu pieniędzy, które zostały przyjęte przez Unię Europejską, z których Włochy są członkiem-założycielem. Ponadto pojawiły się nowe przepisy dotyczące zwalczania finansowania terroryzmu i innych działań przestępczych. W tym celu przedsiębiorstwa, które przeprowadzają transakcje z kryptowalutami, będą rejestowane przez organizację dla agentów i mediatorów w nowej bazie danych.

20 milionów $ na stworzenie YouTube na blockchainie

Start up z Doliny Krzemowej – Lino, planuje stworzyć blockchainową formę YouTube dzięki zdecentralizowanemu, zbiorowemu systemowi dystrybucji treści wideo, który ma na celu wyeliminowanie pośredników, by bardziej sprawiedliwie wynagradzać twórców treści. Firma, która zmaga się z konkurencją ze strony Streamspace, Flixxo, Viuly i Stream, z których wszystkie rozwijają podobne koncepcje, otrzymała 20 milionów dolarów od wybitnego chińskiego inwestora nasion Zhenfund podczas prywatnej sprzedaży tokenów.

Wyjaśniając misję firmy, jej strona internetowa opisuje, że YouTube ma „ogromną siłę” nad twórcami i koncentruje się na maksymalizacji zysków, co może doprowadzić do konfliktu z rzeczywistymi twórcami. Strona kontynuuje:

Rozwiązaniem jest stworzenie zbiorowego, zdecentralizowanego sposobu dystrybucji, który zapewnia, że cała wartość treści jest bezpośrednio przekazywana ich twórcom i powiązanym współpracownikom bez pośrednictwa prywatnego podmiotu jak YouTube.

Coinbase potwierdza blokadę kart kredytowych przez 4 banki

Posiadacze kart kredytowych z czterech amerykańskich banków zostali pozbawieni możliwości zakupu kryptowalut za pomocą kart kredytowych na platformie Coinbase. Zgodnie z najnowszym tweetem od giełdy, użytkownicy kart kredytowych z JPMorgan Chase, Bank of America, Citi i Capital One są obecnie pozbawieni możliwości kupowania kryptowalut na platformie.

Jednak inne kanały płatności, takie jak karty debetowe i przelew bankowy, są nadal dostępne i są zalecane przez Coinbase jako alternatywy dla klientów, których dotyczy problem. Informacja ta była potwierdzeniem ostatniego raportu, że Chase, Bank of America i Citi wprowadziły zakaz na początku lutego z powodu obaw, że użytkownicy kart kredytowych mogą zaciągnąć dług, jeśli spadną ceny kryptowalut. Po raz kolejny możemy zauważyć, że banki nie są przeciwne kryptowalutom a jedynie chronią swój kapitał i interes.

Przewodniczący SEC: Każde ICO jakie spotkałem to akcja

Podczas wtorkowej debaty na temat kryptowalut i ICO w amerykańskim Senacie, przesłuchano przewodniczącego Securities and Exchange Commission – Jaya Claytona. Dał on w prosty sposób do zrozumienia, że każde ICO z jakim miał styczność było formą emitowania papierów wartościowych:

Wierzę, że każde ICO jakie widziałem jest rodzajem akcji.

Podczas przesłuchania Clayton wielokrotnie potwierdzał swoją tezę. Zauważył również, że Ci, którzy nazywają ICO oszustwem, najczęściej stracili sporo pieniędzy biorąc w nich udział. W pewnym momencie senator Massachusetts, Elizabeth Warren, zapytała Claytona, czy jakakolwiek ICO, przeszłość czy przyszłość, była przedmiotem rejestracji SEC. Przewodniczący odpowiedział, że „nie jedno”. Warren osobiście zajęła krytyczne stanowisko w sprawie modelu finansowania blockchain (po części ze względu na fakt, że rząd jej kraju złożył pozew przeciwko organizatorom ICO w przeszłości), powracając ponownie do tematu niezarejestrowanych ICO tuż przed końcem rozprawy.

Wcześniej podczas przesłuchania senator z Ohio, Sherrod Brown przytoczył kwestię, że w zeszłym roku ICO zebrały od inwestorów miliardy dolarów. Ale o tej kwocie zapytał Claytona, „ile z tego … zebrano w USA?”. Clayton nie był w stanie odpowiedzieć na to pytanie:

Nie jest to do końca jasne…Trudno o dokładne wyliczenia, ponieważ zostało to przeprowadzone w dużej mierze w sposób nieuregulowany, ale wyobrażam sobie, Senatorze, wystarczająco dużą część, na którą powinniśmy zwrócić uwagę.

Kanada chce, aby Google zdelegalizowało reklamy kryptowalut i ICO

Kanada flaga

Starszy śledczy z Komisji Papierów Wartościowych Manitoba w Kanadzie powiedział, że krajowi regulatorzy są „bardzo zadowoleni” z decyzji giganta mediów społecznościowych -Facebooka, który zakazał reklam Bitcoina i ICO. Jason Roy, który jest także przewodniczącym Canadian Binary Options Task Force, powiedział, że regulatorzy prowadzą rozmowy z Google w związku z obawą, że „tego typu reklamy prowadzą do tego, że ludzie tracą pieniądze”. Zasugerował, że Google powinno obrać podobny kurs jak Facebook i ograniczyć treść reklam dla opcji binarnych, ICO i kryptowalut.

Nastąpiła eksplozja różnych ICO, nowych tokenów i mamy mnóstwo ofiar tego trendu. Widzicie ICOs, zbierają duże sumy pieniędzy i czasami nie oferują nic w zamian, okazując się oszustwem. Ludzie nie zważają na to i wkładają swoje pieniądze we wszystkie projekty.

Grayscale otwiera swój fundusz kryptowalutowy

Twórca Bitcoin Investment Trust, otwiera swój czwarty fundusz, którego celem jest umożliwienie akredytowanym inwestorom odkrywania świata kryptowalut. W przeciwieństwie do poprzednich funduszy Grayscale, które koncentrują się na Bitcoinie, Ethereum Classic i ZCash, oferta, formalnie zwana Digital Large Cap Fund, ma na celu umożliwienie inwestorom ekspozycję na pięć największych kryptowalut opartych na kapitalizacji rynkowej. Po uruchomieniu akcje funduszu zostaną zainwestowane wyłącznie w koszyk aktywów kryptograficznych, które początkowo obejmą Bitcoina, Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash i Litecoina.

Decyzja o włączeniu nowych walut i pominięciu innych, które są już oferowane, została oparta na całkowitej wartości aktywów, według dyrektora zarządzającego Grayscale, Michaela Sonnensheina:

Inwestorzy poszukują szerokiej ekspozycji rynkowej na klasę aktywów walutowych. To daje im możliwość zrobienia pojedynczej inwestycji, która za pośrednictwem tego jednego funduszu da im dostęp do około 70 procent rynku.

Novogratz zebrał 250 milionów $ na swój kolejny projekt

Miliarder i były inwestor oraz trader na Wall Street, Mike Novogratz, zebrał 250 milionów dolarów na przedsięwzięcie o nazwie Galaxy Digital. Według Bloomberga, prywatność umożliwi nowej firmie Novogratza handlowanie i zarządzanie zasobami kryptowalut, a także oferowanie usług konsultingowych dla startupów blockchain.

Osobny raport z Economic Daily News z Tajwanu ujawnił dodatkowe szczegóły, w tym fakt, że Terry Gou, założyciel i dyrektor generalny Foxconn (HCM), jest jednym z inwestorów funduszu z zainwestowanymi 18 milionami dolarów. Raporty wskazują, że inni inwestorzy kupują akcje Galaxy Digital za pośrednictwem spółki farmaceutycznej, która umożliwi firmie Novogratza być notowanym na kanadyjskiej giełdzie papierów wartościowych bez ujawniania informacji finansowych.

Znakomity kwartał dla Nividi

Nividia karty graficzne

Największy producent kart graficznych na świecie – Nividia, cieszył się dużym popytem ze strony górników kryptowalut w ostatnim kwartale 2017 roku. Publikując swoje wyniki finansowe w czwartek, dyrektor finansowy spółki – Colette Kress poinformowała, że w ostatnim kwartale firma zanotowała 2.91 miliarda dolarów przychodu, co stanowi wzrost o ponad 34% w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem. Kress zaznaczyła jednak, że popyt na karty graficzne jest mocno uzależniony od cen kryptowalut i może się zmienić w każdej chwili:

Mimo że udział wydobycia kryptowaluty w naszej działalności jest trudny do oszacowania, prawdopodobnie był on wyższy niż w poprzednich latach, jednak pozostajemy wierni naszym wymaganiom w zakresie gier, ponieważ trendy kryptowalutowe prawdopodobnie pozostaną niestabilne.

Szefostwo Nividi, w tym jej CEO Jen-Hsun-Huang, zapewnia, że zyski ze sprzedaży kart graficznych dla górników są jedynie małą częścią ich biznesu. W przypadku załamania rynku, firma dalej będzie normalnie działać i produkować karty graficzne dla graczy komputerowych. Huang przyznał również, że nie spodziewał się aż tak dobrych wyników finansowych i zakładał, że zyski utrzymają się na stabilnym poziomie podobnym do poprzednich okresów w 2017 roku.

Maciej Kmita

Komentarze