Egzekwowanie przepisów związanych z kryptowalutami

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zapowiedział powołanie zespołu, którego zadaniem będzie egzekwowanie przepisów związanych z kryptowalutami.

Dzięki działaniom prowadzonym przez nowy zespół użytkownicy giełd mają być lepiej zabezpieczeni przed ewentualnymi nadużyciami.

Giełdy kryptowalut jako banki przyszłości

Na temat planów stworzenia specjalnego zespołu wypowiedziała się Lisa Monaco, która zajmuje stanowisko zastępcy prokuratora generalnego. Jej zdaniem giełdy kryptowalut chcą być bankami przyszłości, więc konieczne jest zyskanie pewności, że ludzie mogą zaufać oferowanym przez nie rozwiązaniom. Należy również przygotować się na ewentualne próby nadużyć.

„Cryptocurrency exchanges want to be the banks of the future. We need to make sure that folks can have confidence when they’re using these systems, and we need to make sure we’re poised to root out abuse that can take hold on them”.

Walka z nieuczciwymi firmami z branży kryptowalut

Rząd USA chce się skupić przede wszystkim na organizacjach, które wykorzystują kryptowaluty do prania pieniędzy. Według Monaco chodzi o sprawniejszą walkę z ekosystemem finansowym, który umożliwia przestępcom rozwijanie działalności i czerpanie zysków.

„We want to strengthen our capacity to dismantle the financial ecosystem that enables these criminal actors to flourish and — quite frankly — to profit from what they’re doing”.

Zapowiadane działania mają być realizowane we współpracy z ekspertami zajmującymi się cyberprzestępczością oraz przeciwdziałaniem praniu pieniędzy.

„We’re going to do that by drawing on our cyber experts and cyber prosecutors and money-laundering experts”.

Czy takie działania są potrzebne?

Z jednej strony tego typu działania mogą sprawić, że oferty giełd kryptowalut staną się mniej atrakcyjne dla użytkowników, o czym niedawno przekonała się giełda Coinbase (więcej informacji znajdziesz w artykule: Pilne! | SEC grozi Coinbase pozwem). Z drugiej jednak wciąż wiele osób zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i traktuje giełdy jako portfele (do czego zresztą firmy same zachęcają, wprowadzając takie rozwiązania jak przekazywanie wypłaty na giełdę Coinbase). Wprowadzenie większej kontroli nad giełdami może w tym przypadku rzeczywiście zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników.

Co sądzisz o kontrolowaniu giełd? Uważasz to za dobry pomysł, czy może jednak każdy powinien samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo swoich kryptowalut?

Komentarze