Duży australijski fundusz chce zainwestować w kryptowaluty

4 082

Założony w 1988 roku australijski fundusz emerytalny Rest Super (Retail Employees Superannuation Trust) chce zainwestować w kryptowaluty.

Według danych z ubiegłego roku jest to jeden z największych tego typu funduszy w całej Australii, a z jego usług korzysta ponad 1,7 miliona osób. Najważniejsze dla zwolenników kryptowalut jest jednak to, że fundusz zarządza około 66 miliardami dolarów.

Miliardy mogą wpłynąć na rynek kryptowalut

W połowie roku informowaliśmy, że według ankiety przeprowadzonej wśród dyrektorów finansowych funduszy inwestycyjnych w ciągu najbliższych pięciu lat kryptowalutowe aktywa funduszy hedgingowych wyniosą nawet 10% wartości ich portfeli.

Minęło zaledwie pięć miesięcy, a CIO funduszu emerytalnego Rest Super poinformował, że nie może się doczekać zainwestowania części środków w aktywa cyfrowe, co pozwoli uzyskać ekspozycję na szybko rozwijającą się branżę. Jako pierwsi o planach funduszu dowiedzieli się uczestnicy corocznego walnego zgromadzenia.

Pierwszy fundusz emerytalny w Australii zainwestuje w kryptowaluty

Na razie nie ujawniono, jakie dokładnie aktywa trafią do kryptowalutowego portfela inwestycyjnego Rest Super. Warto zauważyć, że dyrektor odpowiedzialny za inwestycje zdaje sobie sprawę z wysokiej zmienności występującej na rynku kryptowalut. Pomimo tego zapowiedział, że fundusz planuje w nią zainwestować niesprecyzowaną część środków z 66 miliardów dolarów, którymi aktualnie zarządza Rest Super.

Analiza aktyw, rynku i regulacji

Według dotychczasowych informacji australijski fundusz emerytalny Rest Super chce skupić się przede wszystkim na inwestycjach średnioterminowych. Można więc założyć, że kryptowaluty trafią do portfela funduszu na okres od dwóch do sześciu lat. Na razie jednak konieczne jest przeprowadzenie analiz, które dotyczą nie tylko konkretnych projektów i tego, jak funkcjonuje rynek, ale również regulacji. Fundusz musi również zadbać o bezpieczeństwo cyfrowych aktywów.

Jeżeli Retail Employees Superannuation Trust rzeczywiście zainwestuje w kryptowaluty, będzie to pierwszy taki zakup w Australii.

W przypadku Niemiec fundusze instytucjonalne mogą mieć w swoim portfelu kryptowaluty już od 2 sierpnia 2021 r., o czym pisaliśmy w artykule Niemcy | Już od jutra na rynek kryptowalut może wpłynąć nawet 415 mld dolarów.

Komentarze