Czy Visa zastąpi Ripple? Gigant wprowadza produkt oparty o blockchain

źródło: pexels/pixabay

Gigant płatności globalnych, Visa, ogłosił komercyjny start platformy „Visa B2B Connect”, opartej o technologię blockchain. Rozwiązanie użytkowane będzie przez wiodących partnerów Visa, którzy uzyskają dostęp do wykonywania i zarządzania transakcjami transgranicznymi, zwiększając bezpieczeństwo i przejrzystość transferów, podaje Visa. Platforma z pewnością zachęci wiele instytucji finansowych, które aktualnie korzystają z podobnych rozwiązań w firmie Ripple.

Visa coraz chętniej sięga po rozwiązania rozproszonej księgi rachunkowej (DLT), a także spogląda w celu rozwijania projektów kryptowalutowych – Libra coin od Facebooka. Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem zespołu Visa, firma uruchomiła komercyjne rozwiązanie w oparciu o zdecentralizowany nośnik danych. Wykorzystane to będzie w formie komercyjnej, poprzez klientów korporacyjnych Visa. Platforma ta otwiera furtkę dla płatności transgranicznych, co może spowodować, że Visa zastąpi popularne systemy Ripple.

„Uruchomienie platformy Visa B2B Connect stanowi dla branży płatniczej ważny krok, który przyspieszy zmianę sposobu, w jaki realizowane są płatności komercyjne między krajami. Poprzez stworzenie rozwiązania, które ułatwia bezpośrednie transakcje między bankami, eliminujemy niedogodności związane z kluczowymi problemami branży. Dzięki Visa B2B Connect płatności będą szybsze i prostsze, przy jednoczesnym zwiększeniu przejrzystości i spójności danych”. ” – powiedział Kevin Phalen, SVP i Global Head, Visa Business Solutions.

visa ripple kryptowaluty nasdaq
źródło: pexels/pixabay

Czy Visa stanowi zagrożenie dla Ripple?

Ripple to znane przedsiębiorstwo w branży kryptowalut, które podpisało największą ilość umów z instytucjami finansowymi. Produkty Ripple, w tym platformy xRapid oraz RippleNet, stanowią flagowe rozwiązania przedsiębiorstwa, zachęcając instytucje finansowe do skorzystania z usług firmy. Standaryzowana technologia Ripple umożliwia przekazywanie i rozliczanie transakcji między instytucjami finansowymi. Infrastruktura Ripple dostarcza zwiększoną prędkość, przejrzystość i wydajność transakcyjną, a wszystko dzięki zoptymalizowanej w sferze RippleNet technologii blockchain.

Jeśli Visa pójdzie w ślady Ripple, możemy być świadkami kolejnego przełomu na rynku blockchainowym. Wejście tak dużego gracza z pewnością spowodowałoby pozytywny odzew na parkiecie kryptowalutowym. Warto również wspomnieć, że Visa ogłosiła partnerstwo z Facebookiem, który pracuje nad własnym cyfrowym tokenem – Libra Coin.

Jak informowaliśmy w grudniu 2018 roku, Visa przejęła jednego z partnerów Ripple – firmę Earthport. Ripple podpisało umowę z Earthport w 2014 roku. Obydwie firmy współpracowały w celu zwiększenia efektywności transferów międzynarodowych, a także poprawienie ogólnej infrastruktury przesyłu pieniędzy.

Co sądzicie o nowej platformie od Visy? Czy gigant wprowadzi więcej rozwiązań w oparciu o DLT? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze