Visa przejęła partnera Ripple

źródło: pexels/pixabay
2 323
Amerykański gigant VISA, operujący płatnościami na całym świecie w ubiegły czwartek kupił wieloletniego partnera Ripple, Earthport.


VISA zapłaciła 250 milionów dolarów


Wiemy z publicznie dostępnej umowy, że 27 grudnia 2018 roku VISA International Service Association przejęła spółkę Earthport PLC. Earthport notowana jest na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (London Stock Exchange), w sektorze wspierającym mniejsze przedsiębiorstwa pod nazwą AIM (Alternative Investment Market). VISA zaoferowała firmie 30 pensów za każdy udział w spółce, gdzie cztery dni wcześniej udział na giełdzie kosztował 7.45 pensa. W sumie VISA zapłaciła firmie 198 milionów funtów (prawie 1 miliard złotych!) za wszystkie udziały.

Jak donosi Reuters, w kończącym się roku 2018 akcje firmy zaliczyły spadek wartości o ponad 28%. Z uwagi na coraz to bardziej zwiększające się straty i wydatki firmy, poinformowali w ostatnim miesiącu, że potrzebowali fundamentalnych zmian.

Partnerstwo z Ripple


Earthport to firma zajmująca się płatnościami transgranicznymi dla klientów instytucjonalnych i banków. Ułatwia, przyspiesza i co najważniejsze, obniża znacznie koszty związane z przelewami pomiędzy bankami z całego świata.

Ripple ogłosił w grudniu 2014 roku partnerstwo z Earthport, które miało na celu zwiększenie efektywności i szybkości transakcji transgranicznych. Rok później Earthport uruchomił DLH (Distributed Ledger Hub), który m na celu zapewnić pełną współpracę z protokołem Ripple i umocnić płatności jeszcze bardziej, obniżając koszty oraz pozwolić na szersze działanie systemu.

CEO Earthport, Hank Uberoi na początku tego roku, napisał na Twitterze, że współpracują z Ripple, aby przynieść realne rozwiązania dzisiaj, nie jutro. DLH i RippleNet są w stanie obsługiwać płatności każdego banku w 67 krajach – podkreśla Hank.  Ripple i Earthport od wielu lat współpracują na rzecz ulepszania światowego systemu płatności transgranicznych. Po przejęciu partnera Ripple przez VISA możemy tylko domniemywać, czy skorzystają z rozwiązań wypracowanych przez Ripple Labs i DLH. Nie ma informacji potwierdzających zainteresowanie ze strony obsługującego ogrom kart płatniczych giganta, ale takowa współpraca mogłaby wnieść wiele dobrego branży blockchain.

Co sądzicie o przejęciu przodującego operatora płatności transgranicznych? Czy VISA jest zainteresowana protokołem Ripple? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach, zapraszam!

Komentarze