Czy to jest wiadomość od Satoshiego Nakamoto z 1999 roku?

25 585

Prawdziwa tożsamość Satoshiego Nakamoto, anonimowego twórcy Bitcoina, pozostaje jedną z największych tajemnic branży kryptowalut. Niedawno odkryty e-mail z 1999 r. sugeruje jednak, że Nakamoto mógł spędzić dziesięć lat na realizacji swojego pomysłu na elektroniczny system gotówki peer-to-peer.

E-mail składający się z 200 słów, który został udostępniony przez prezesa Blockstream, Adama Backa, jest podobny w założeniach do ideologii współczesnego Bitcoina, w tym anonimowości twórcy. To może sugerować, że mógł być napisany przez samego Satoshiego Nakamoto.

Nie można zlikwidować prawdziwego „ecash”

Chociaż nikt nie jest pewien, czy oryginalny twórca Bitcoina rzeczywiście wysłał tę wiadomość, była ona w swoim czasie częścią dyskusji o elektronicznej gotówce w gronie cypherpunków. Utworzony w latach 80. ruch cypherpunk to grupa aktywistów parająca się za kryptografią, zagadnieniem anonimowości i prywatności.

Anonimowy autor wiadomości e-mail twierdzi, że użycie terminu „ecash” w celu sklasyfikowania czegoś, co mogłoby zostać przez rządy odebrane jako bezużyteczne, byłoby – co do zasady – niewłaściwe.

„Nie powiedziałbym, że ecash musi korzystać blindingu, ale twierdzę, że użycie słowa „ ecash ” byłoby niewłaściwe gdyby coś, co można by było odwołać, nazwano ecash. Przy tej definicji technicznie nie jest możliwe wprowadzenie gotówki elektronicznej bez sprzętu odpornego na manipulacje, ponieważ poleganie na bazie danych „mennicy” lub bazie podwójnego wydatkowania oznacza, że ​​„gotówka” może stać się bezwartościowa z dnia na dzień, jeśli ktoś (powiedzmy rząd) zdecyduje się na wyłączenia tego komputera (tego, który ma bazę danych podwójnych wydatków)” – czytamy w części e-maila.

Powyższy fragment zdaje się potwierdzać, że ideologia stojąca za Bitcoinem jest bardzo podobna. Obecnie żaden rząd na świecie nie jest w stanie kontrolować, zmieniać ani powstrzymać działania kryptowaluty.

Satoshi Nakamoto nie robił błędów …

Cała wiadomość prezentuje się następująco:

źródło: tutaj

Fascynujące byłoby z całą pewnością stwierdzić, że powyższa wiadomość e-mail pochodzi od Satoshi Nakamoto. Trudno jednak zignorować styl pisania i kilka błędów, które pojawiły się w tym mailu. Na przykład: „soem” zamiast „some” albo „over night” zamiast „overnight”.

Wielu uważa, że twórca Bitcoin był zbyt skrupulatny, aby popełniać takie błędy. „Satoshi nie popełniał w zasadzie błędów ortograficznych i gramatycznych” – powiedział Back.

Ciekawe artykuły o Satoshim Nakamoto:

Komentarze