Czy Kuba zamierza pójść w ślady Salwadoru?

1 444

Coraz częściej pojawiają się informacje na temat tego, że władze Kuby są zainteresowane uregulowaniem kryptowalut i uznaniem ich za oficjalny środek płatniczy.

Kraj ma obecnie problemy z przyjmowaniem depozytów w USD, na co wpłynęło zaostrzenie restrykcji przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Kryptowaluty na Kubie

Aljazeera poinformowała o planach karaibskiego banku centralnego, które mają prowadzić do uregulowania transakcji kryptowalutowych. Dodatkowo władze Kuby mają zacząć wydawać licencje firmom, których działalność jest związana z branżą kryptowalut.

Z dotychczasowych informacji wynika, że mieszkańcy Kuby chcą korzystać z kryptowalut i używać ich jako legalnego środka płatniczego podczas dokonywania codziennych transakcji. Ponoć są dobrze obeznani z technologią, więc przyjmowanie lub wysyłanie Bitcoinów i innych kryptowalut nie będzie dla nich stanowiło problemu. Nie musieliby się wówczas martwić ograniczeniami w przyjmowaniu depozytów bankowych w dolarach amerykańskich.

Który kraj wprowadzi Bitcoina po Salwadorze?

Pierwszym krajem na świecie, który uznał BTC za legalny środek płatniczy, jest Salwador. To historyczne wydarzenie zdaniem dyrektora generalnego giełdy Bittrex Global Stephena Stonberga można uznać za kolejny etap adopcji kryptowalut. Na samym uznaniu najstarszej kryptowaluty za prawny środek płatniczy się nie skończyło, bo od tego czasu Salwador stale rozwija infrastrukturę (związaną z wydobyciem kryptowalut oraz ułatwieniem i upowszechnieniem transakcji). Zobacz również: korzyści związane z wprowadzeniem BTC w Salwadorze.

Biorąc pod uwagę sytuację polityczną Kuby, uznanie transakcji dokonywanych w BTC mogłoby jej przynieść wiele korzyści (między innymi łatwiejsze transfery międzynarodowe i szybki dostęp do pieniędzy).

Według dyrektora wykonawczego Centralnego Amerykańskiego Banku Integracji Ekonomicznej Dante Mossiego to, co zrobił Salwador, można określić jako eksperyment nie z tego świata:

„Out of this world experiment”.

Ekonomista dodaje, że w interesie CABEI jest udzielenie Salwadorowi pomocy w opracowaniu odpowiednich rozwiązań technologicznych, które pomogą w adopcji Bitcoina.

Już niedługo okaże się, czy kolejnym krajem, który zdecyduje się na wprowadzenie BTC, będzie Kuba.

Co sądzicie o uznawaniu BTC za legalny środek płatniczy?

Komentarze