Czy kazachstańskie banki wprowadzą handel kryptowalutami?

Całodobowy kazachstański kanał informacyjny Khabar 24 poinformował, że wybrane banki otrzymały zgodę na oferowanie podmiotom biznesowym możliwości handlowania kryptowalutami.

Zgodnie z informacją, rząd Kazachstanu wydał zgodę na to, aby upoważnione banki mogły zapewnić zainteresowanym klientom ekspozycję na bitcoiny i inne kryptowaluty.

Center Industry and Blockchain Association of Kazakhstan

Informacja ma pochodzić od osób związanych z Center Industry and Blockchain Association of Kazakhstan. Nie wiadomo jednak, które banki otrzymały zgodę na obsługiwanie transakcji kryptowalutowych. Giełdy kryptowalutowe, które są zainteresowane współpracą z instytucjami finansowymi, mogą się zgłaszać w kazachstańskim centrum finansowym Astana International Financial Centre.

Kryptowalutowa oferta banków w Kazachstanie

Rozszerzenie oferty banków o kryptowaluty będzie miało charakter pilotażowy. Zapowiedziano, że testy potrwają przez dwanaście miesięcy. Dzięki temu lokalne firmy związane z kryptowalutami będą mogły legalnie prowadzić działalność i oferować klientom dostęp do kryptowalut. Kolejnym istotnym celem projektu jest zebranie danych, dzięki którym rząd w Kazachstanie będzie mógł ocenić ryzyko związane z inwestowaniem w kryptowaluty.

Czy górnicy rzeczywiście przeniosą się do Kazachstanu?

Kazachstan od dłuższego czasu, a dokładniej od momentu, w którym Chiny po raz kolejny zbanowały bitcoina (zobacz: wszystkie chińskie bany bitcoina) przyciąga górników, którzy muszą się wynieść z Chin. O popularności Kazachstanu pisaliśmy w artykule Mining BTC | Takiej sytuacji nie było od początków wydobywania bitcoina. Na początku miesiąca wprowadzono również dodatkowy podatek dla górników z Kazachstanu, co pokazuje, że rząd chce mieć kontrolę nad kryptowalutami i przy okazji na tym zarobić.

Chociaż kilka kluczowych firm zajmujących się kopaniem kryptowalut prowadzi rozmowy na temat ewentualnego przeniesienia całego sprzętu do Kazachstanu, zdaniem Alana Dordjieva (prezesa stowarzyszenia Center Industry and Blockchain Association of Kazakhstan) wciąż jest za wcześnie, aby można było uznać, że Kazachstan przejął istotną część chińskiego rynku.

W czerwcu tego roku zgodę na to, aby lokalne banki przechowywały kryptowaluty, wydał Departament Bankowości Teksasu. Szczegóły znajdziesz w artykule: Teksas rozszerza swoją pro-bitcoinową politykę.

Komentarze