Czy flash-crash na XRP może być okazją na trejd życia? | Galeria kryptowalutowych „katastrof cenowych”
Zeszłej nocy kurs XRP spadł na BitMex-ie nawet o 13 centów. Gros pozycji long zostało zlikwidowanych. Po drugiej stronie znaleźli się jednak Ci, którzy gotowi byli podwoić swoje środki i to w przeciągu zaledwie kilku sekund. Czy flash-crash może stać się okazją do „trejdu życia”?
Zlewarowana zmienność rynku
Na rynek kryptowalut wróciła w ostatnim czasie niemała zmienność. Bitcoin i wiele pojedynczych altcoinów zaliczyły ogromne, paraboliczne rajdy. Sprawa jest poważna, albowiem zasięg tych rajdów nie jest znowu taki mały. Średnie zwroty z ostatnich wzrostów cen na najważniejszych kryptowalutach osiągnęły poziomy 50% lub wyższe. Niektóre altcoiny wzrosły nawet do 400%.
Tak czy inaczej zmienność może utrudniać trading, szczególnie na platformach, które oferują możliwość zlewarowania pozycji. Dźwignia finansowa pozwala traderom „podrasować” wartość swoich transakcji przy użyciu pożyczonych środków. To oczywiście pozwala im na zajmowanie pozycji znacznie większych niż normalnie pozwalałby im na to ich kapitał.
Efekt udanego trade’u z lewarem może prowadzić do jeszcze większych zwrotów z transakcji. Niestety działa to również w drugą stronę. Jeżeli dojdzie do zlikwidowania pozycji na skutek ruchu ceny w odwrotną stronę, niż zakładał trader, wówczas nadchodzą straty…
Flash-crash XRP do 13 centów na BitMEX
Tak właśnie stało się zeszłej nocy, kiedy cena Flash XRP spadła z 32 centów do zaledwie 13 centów w ciągu kilku sekund na BitMEX.
Długie pozycje zostały zlikwidowane jedna po drugiej jak tylko doszło do potężnego obsunięcia się kursu XRP. Jego zasięg był tak duży, że dosłownie splunął w twarz postawionym przed nim stop-lossom. Czystka totalna.
Echo narzekań zmiecionych z rynku traderów zderzyło się z przypadkami „trejdów życia”:
Some lucky trader just made 100% on ripple in mere seconds pic.twitter.com/6Ofxzb7Dzk
— Bran (@CryptoBran_) February 13, 2020
Zawsze są dwie strony każdej transakcji, czyli kupujący i ci, którzy sprzedają. Niektórzy stracili znaczne środki podczas flash-crashu XRP. Byli też tacy, którzy mieli na tym poziomie złożone zlecenia kupna. W wyniku nieoczekiwanego spadku ceny byli w stanie podwoić swoje pieniądze w ciągu kilku sekund.
Czy można pomóc szczęściu i przygotować się na flash-crash?
Flash-crash nie jest nowy zjawiskiem. W przeszłości również inne kryptowaluty ulegały takim zdarzeniom. Jednym z najbardziej pamiętnych był flash-crash Ethereum do 10 centów na GDAX w 2017 roku. Podczas ekstremalnego ruchu w dół traderzy byli w stanie kupić altcoin za przysłowiowe grosze:
Niektóre giełdy oferują pewne mechanizmy ochrony przed tak znacznymi obsunięciami ceny. Często też zwracają pieniądze użytkownikom, którzy zostali złapani w tak niemożliwą do przewidzenia pułapkę (patrz galeria linków pod tym artykułem).
Uwaga, uwaga!
Wczorajsza sytuacja z XRP to dobra okazja do przypomnienia, by nigdy nie ryzykować więcej puli środków niż ta, na utratę którrej moglibyśmy sobie pozwolić. Rynek jest w pewnym stopniu nieprzewidywalny i zawsze może nastąpić ruch ceny, który nas zaskoczy.
Niektórzy praktykują utrzymywanie niewielkiej kwoty kapitału przy zamówieniach o bardzo niskim limicie na wypadek, gdyby nastąpił flash-crash. To potencjalny scenariusz trejdu życia. Czy przydarzyła Wam się podobna sytuacja?
Zobacz inne historie z flash-crashem w tle:
PS.
Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.