Czy Ethereum jest niedowartościowane?

Na podstawie liczby unikalnych adresów tworzonych dziennie można stwierdzić, że sieć wykazuje poziomy tożsame ze stanem z połowy 2019 r. Co ciekawe, od tego czasu kurs ETH spadł prawie dwukrotnie. Czy Ethereum jest niedowartościowane?

Jeszcze w czerwcu 2019 r. kurs ETH znajdował się na poziomie około 300 USD. W tym czasie sieć rozwijała się w tempie od 100 000 do 150 000 unikalnych adresów dziennie. Minęło siedem miesięcy, ETH kosztuje aktualnie ok. 140 USD, a w sieci przybywa średnio ponad 100 000 adresów dziennie.

Czy Ethereum jest niedowartościowane?

Ilość nowych adresów generowanych codziennie w Ethereum wskazuje na to, że sieć stale się powiększa. Można również powiedzieć, że rośnie ona w tym samym tempie, co w połowie 2019 r. Obserwowaliśmy wówczas wzrost kursu ETH – wycena kryptowaluty była wówczas wyższa praktycznie o 100%.

Trudno jednak stwierdzić z całą pewnością, czy w obecnym trendzie spadkowym w Ethereum rynek zechce wziąć pod uwagę wyłącznie wzrost sieci.

Mówi się, że istnieją trzy podstawowe czynniki, które wpływają na średnio- i długoterminowy trend wzrostu sieci blockchain. Są to: rozmiar sieci, wzrost aktywności użytkowników i wzrost aktywności deweloperów.

W perspektywie krótkoterminowej główne kryptowaluty, w tym bitcoin czy Ethereum, wydają się być bardziej zależne od trendów na rynkach giełdowych niż od szeroko pojętych fundamentów.

źródło: TradingView

Podczas bessy większość głównych kryptowalut ma tendencję do podążania za ceną bitcoina. W ciągu kilku ostatnich tygodni kurs BTC wzrósł o prawie 2000 USD z poziomu 6410 USD. Można jednak uznać, że kryptowaluta znajduje się w stanie bessy w obliczu blisko 20% spadków w porównaniu z poprzednimi szczytami.

Co ciekawe, pomimo tendencji kryptowalut do podążania za wzrostem wyceny BTC w trakcie trendu spadkowego, główne kryptowaluty nie wykonały znaczących ruchów w ciągu ostatnich trzech dni, podczas gdy cena BTC rosła. Jednakże kiedy bitcoin spadł w ciągu ostatnich 24 godzin z 8400 $ do poziomu poniżej 8000 $, Ethereum i inne kryptowaluty spadły o trzy do pięciu procent.


Dokąd zmierza ETH krótkoterminowo?

Analitycy techniczni przewidują, że w nadchodzących miesiącach zarówno BTC, jak i inne kryptowaluty utrzymają wartość w przedziale od 6 000 do 8 400 USD.

Niedawno osiągnięte 8,400 $ było znaczącym poziomem oporu dla BTC. Gdy tylko największa kryptowaluta go przetestowała, stosunkowo szybko spadła poniżej 8000 $.

Wielu inwestorów bierze pod uwagę scenariusz, że BTC zaznaczył na poziomie 8400 USD lokalny szczyt. Jeśli rzeczywiście miałoby tak być, Ethereum prawdopodobnie może nie mieć (krótkoterminowo) więcej miejsca na spadek.

Jaka jest Wasza opinia na ten temat? Czy Ethereum jest niedowartościowane? Zapraszamy do dyskusji.

PS. Przy okazji rozważań o Ethereum zachęcamy Was do lektury obszernego raportu Stokarza o ETH 2.0:

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze