Czy Cardano wprowadzi mechanizm spalania?

Mechanizm spalania tokenów wykorzystywany jest między innymi w Ethereum (ETH) i BNB (BNB), co pozwala stopniowo zmniejszać ilość dostępnej w obiegu kryptowaluty. To natomiast powinno z czasem przełożyć się na wyższą cenę aktywa.

Pojawiły się informacje, że mechanizm spalania tokenów może za jakiś czas zostać wprowadzony do Cardano (ADA).

Mechanizm spalania tokenów

Spalanie tokenów (burning) polega na nieodwracalnym usunięciu monet z obiegu. W przypadku sieci Ethereum mechanizm spalania został wprowadzony wraz z hard forkiem London, co miało miejsce w sierpniu ubiegłego roku. Od tego czasu spalono 1 997 256 ETH, których aktualna wartość wynosi około 5 897 018 121 USD. Wspomniana aktualizacja wprowadziła automatyczne spalanie niewielkiej ilości ETH przy każdej transakcji (zobacz również: Gdzie sprawdzić ilość spalonych ETH?).

Jeżeli natomiast chodzi o BNB, przez długi czas giełda Binance regularnie spalała ogromne ilości tokenów w ramach kwartalnego spalania. W ubiegłym roku wprowadzono jednak nowy mechanizm. Dzięki temu ilość spalonych BNB nie będzie uzależniona od przychodów giełdy, ale od aktywności sieci. Szczegóły znajdziesz w artykule: Czy spalanie opłat przełoży się na wzrost wartości Binance Coin?

Charles Hoskinson na temat spalania tokenów

Informacja o tym, że deweloperzy przyglądają się spalaniu tokenów, pojawiła się w oficjalnej mapie drogowej (roadmap) Cardano: zespół Hydra przeanalizował opcję mintowania i spalania tokenów.

„Finally, they inspected the options of token minting and burning (…)”.

Założyciel Cardano Charles Hoskinson możliwość wprowadzenia spalania skomentował na Twitterze w następujący sposób:

Źródło: @IOHK_Charles

Czy Cardano (ADA) potrzebuje spalania?

Spalanie tokenów mogłoby korzystnie wpłynąć na kurs Cardano. W chwili pisania artykułu ADA kosztuje 0,90 USD, co oznacza ponad 70% spadek w porównaniu z ATH sprzed 7 miesięcy (3,09 USD). Z drugiej strony wiele osób wierzyło, że na wzrost ceny kryptowaluty wpłynie długo wyczekiwana aktualizacja Alonzo, która wprowadziła smart kontrakty. Tak się jednak nie stało (zobacz również: Alonzo | Czy smart kontrakty na Cardano to rzeczywiście taki game changer).

Czy uważasz, że spalanie tokenów mogłoby korzystnie wpłynąć na kurs ADA?

Może Cię zainteresować:

Komentarze