Crypto Rio | Burmistrz Rio de Janeiro chce przeznaczyć 1% rezerw miasta na zakup kryptowalut

810

Burmistrz Rio de Janeiro ujawnił, że planuje przeznaczyć 1% rezerw skarbowych miasta na zakup kryptowalut. Nie powiedział jednak wprost, czy chodzi o bitcoina. Gdyby jednak tak się stało, Rio stałoby się pierwszym miastem w historii Brazylii, które kupiłoby BTC.

Zgodnie z treścią raportu opublikowanego przez lokalny serwis informacyjny valor.globo, burmistrz miasta Eduardo Paes ujawnił swoje plany podczas dyskusji z pro-bitcoinowym burmistrzem Miami Francisem Suarezem w ramach Rio Innovation Week.

rio de janeiro bitcoin
Burmistrz Rio de Janeiro podczas Rio Innovation Week; źródło: link

W czasie swojego wystąpienia Eduard Paes powiedział:

„Zamierzamy uruchomić Crypto Rio i ulokować 1% naszych rezerw w kryptowalucie.”

Podczas gdy kilka serwisów informacyjnych zdążyło już poinformować, że miasto będzie inwestować w króla kryptowalut – bitcoina, Paes nie wymienił w tym względzie żadnego konkretnego aktywa cyfrowego.

Można jednak mniemać, że w dużej mierze chodziłoby właśnie o BTC. Dlaczego? Burmistrz Rio de Janeiro pochwalił wysiłki Suareza, w myśl których mer Miami planuje przekształcić amerykańskie miasto w centrum kryptowalut. Zgodnie z tym, co Suarez ujawnił pod koniec ubiegłego roku, pozostaje otwarty na kwestię przeznaczenia 1% rezerw skarbowych miasta na zakup bitcoina:

Wypada założyć, że wymiar alokacji środków w kryptowalutę miałby być znacznie mniejszy niż w przypadku inwestycji, które w kontekście BTC poczyniło w zeszłym roku kilka dużych firm. Dla przykładu, firma MicroStrategy kupiła do tej pory BTC o wartości ponad 3,7 miliarda dolarów, podczas gdy alokacja ze strony Miami mogłaby wynieść około 20 milionów dolarów.

Drugą przesłanką odnośnie potencjału zakupu przez Rio właśnie BTC może być fakt, że brazylijska metropolia ogłosiła 10% zniżki na podatki dla wszystkich, którzy zechcieliby opłacać je z wykorzystaniem bitcoina. Decyzja ma służyć również jako zachęta – chociażby dla firm z branży blockchain i aktywów cyfrowych – do rejestracji biznesów w tym regionie.

Warto dodać, że brazylijski kongresmen Luiz Goularte Alves przedstawił w listopadzie ubiegłego roku projekt ustawy, która umożliwiłaby pracownikom sektora publicznego i prywatnego otrzymywanie płatności w BTC. Projekt zakładał, że pracownicy mogliby decydować się na to, aby określony procent ich pensji był wypłacany w kryptowalucie.

Może Cię zainteresować:

Komentarze