CME Bitcoin Futures i Bakkt na fali mimo zawirowań na rynku BTC

1 536

W obliczu ostatnich spadków kursu czołowych kryptowalut, rynek CME Bitcoin Futures zdawał się w ogóle tym nie przejmować. Instrumenty pochodne przeżyły doprawdy imponujące poruszenie, co może świadczyć o tym, że inwestorzy instytucjonalni nie zawiesili bitcoina na przysłowiowym kołku.

Chicago Mercantile Exchange [CME] odnotowała znaczny wzrost wolumenu Bitcoin Futures, który nastąpił po spadkach. W obrocie pozostało ponad 11 500 kontraktów, z których każdy reprezentował 5 BTC, co po raz pierwszy od ponad miesiąca zwiększyło obroty o ponad 400 milionów USD.

źródło: CME

Kontrakty terminowe Bitcoin rozliczane w gotówce spadały w ciągu ostatnich kilku tygodni, a najwyższy wolumen od początku miesiąca wynosił 6300 kontraktów na dzień przed ostatnim wzrostem. Jak ujawnił w sierpniu dyrektor giełdy Tim Court, średnia futures bitcoinów CME z perspektywy YTD wynosiła 7237 kontraktów dziennie.

Jak widać z powyższego wykresu, dzienny wolumen przez ponad miesiąc pozostawał stale znacznie poniżej tej średniej. Dwa szczyty odnotowano odpowiednio 23 października i 25 października. Warto zaznaczyć, że obydwa pojawiły się w tle komentarzy Xi Jinpinga o tym, że blockchain awansował jako „podstawowa technologia” w Chinach.

CME Bitcoin Futures w górę

Odkąd 5 października bitcoin odnotował 40-procentowy, dzienny wzrost cen, rynek był przygotowany na wycofanie się. Każda tego oznaka powodowała spowolnienie wśród inwestorów instytucjonalnych. Weźmy na przykład 8 listopada. Bitcoin spadł z 9300 USD do 8600 USD, co było pierwszym testem po październikowym rajdzie. Wolumeny na CME wzrosły do ​​5800 kontraktów. Może to niewiele, ale nadal o 2000 kontraktów więcej niż dzień przed i po, a i najwyżej do 21 listopada.

Zapewne pamiętacie komentarze odnośnie rosnących wolumenów na CME Bitcoin Futures:

Warto w tym miejscu przypomnieć o rosnącym wolumenie na Bakkt. Tego samego dnia, co CME, również Bakkt osiągnął ATH w wysokości 20,3 milionów dolarów.

Liczby te bledną w porównaniu z wolumenem CME. Warto jednak zauważyć, że platforma ICE oferuje fizycznie dostarczane bitcoiny, podczas gdy na giełdzie w Chicago kontrakty są rozliczane gotówkowo. Łyżką dziegciu okazało się w tej materii ogłoszenie, że kontrakty futures na Bakkt będą rozliczane w gotówce.

źródło: BakktBot

Zarówno kontrakty dostarczane fizycznie, jak i rozliczane w środkach pieniężnych poruszały się wcześniej w przeciwnych kierunkach. Nie przeszkadza to jednak inwestorom indywidualnym. Być może inwestorom bardziej zależy na zabezpieczeniu przed zmiennością ceny. Nie zwracają zatem uwagi na charakter samych kontraktów.

Inne giełdy kryptoderywatyw również odnotowują ogromny wzrost wolumenu. CoinGecko zauważył, że w cieniu spadku wartości BTC, wolumen instrumentów pochodnych przekroczył 20 milionów USD. Na szczycie listy znalazły się OKEx Futures, a dalej BitMEX i Huobi Derivatives Market.

https://twitter.com/coingecko/status/1197889733705293825

jaka jest Wasza opinia na temat tych danych? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach.

Jeżeli zainteresowała Was temat kryptoderywatyw, zachęcamy do lektury wyczerpujących opracowań naszego redakcyjnego kolegi -Stokarza. To dawka solidnej wiedzy, obok której nie warto przejść obojętnie. A zatem:

Komentarze