CES 2019 | Kryptowaluty podbijają targi

Technologia Blockchain rozszerza swą działalność w świecie i jest rozwiązaniem na problemy niektórych branż. Wykorzystywanie jej przez prostego konsumenta jest jeszcze w powijakach, ale targi CES 2019 ukazują niezwykłe zainteresowanie tą technologią. Nie znajdziemy tam wielu fizycznych rozwiązań. Odbyło się za to wiele konferencji i dyskusji na temat przyszłości cyfrowych aktywów i blockchain. Poniższy tekst jest skróconą relacją Briana Penny i jego zespołu. Udali się na CES, wypatrując wyłącznie oznak tej technologii.

Fizyczne precioza

Targi CES (Consumer Electronics Show) w 2019 roku odbyły się na powierzchni ponad 2,5 miliona stóp kwadratowych w Las Vegas. Ok. 180 tysięcy profesjonalistów i dziennikarzy od technologii odkryło wiele cyfrowych narzędzi, w tym także powiązanych z kryptowalutami.

Pierwsza oznaka branży, którą możemy napotkać na targach CES to firma Ledger i Trezor ze swoimi sprzętowymi portfelami. Poza ulepszonymi wersjami obecnie użytkowanego sprzętu tzn. Ledger Nano S i Trezor, pokazano coś innego. Trezor T, niezbyt rozpowszechniona druga wersja portfela była obecna, ale największą uwagę przykuł Ledger Nano X.

Portfele sprzętowe

Nowa wersja portfela sprzętowego od firmy Ledger to powiew świeżości na rynku hardware wallets. Więcej informacji na temat Ledger Nano X zawarliśmy w tym artykule. Pokrótce, nowy sprzęt będzie obsługiwał 100 różnych kryptowalut i będzie nawiązywał połączenie poprzez Bluetooth. Poza tym ogłoszono uruchomienie aplikacji Ledger Live Mobile na smartfony, która będzie obsługiwała użytkowników obu wersji urządzenia.

Warto wspomnieć, że w całym 2018 roku firma Ledger sprzedała ponad 1,5 miliona Ledger Nano S! Niesamowity wynik. Dodam, że przy okazji prezentowania nowych portfeli, odbyła się dyskusja na temat korzyści inwestowania w cyfrowe aktywa. Prowadzona przez Kevina Love z firmy Bundil, jak i człowieka z funduszu Shark-Tank inwestującego w kryptoaplikacje.

XPhone – Blockchain Smartfon


Brian opisuje kolejny ciekawy sprzęt zaprezentowany na CES 2019. Jest to już wcześniej zapowiadany smartfon z systemem Function X oparty na technologii Blockchain. Telefon działa na Androidzie w wersji 7, a więcej wiadomości na ten temat opracowaliśmy w tym artykule.

Firma planuje wyprodukować 5000 urządzeń, aby udowodnić, że system działa, zanim udzielą licencji większym producentom. Pundi X to firma stojąca za tym smartfonem, która na co dzień zajmuje się sprzedażą portfeli i urządzeń krypto. Stara się połączyć te dwie sfery i stworzyć urządzenie oparte na blockchainie łączące kupców z klientami.

Konferencje, dyskusje i debaty


Jedna z ciekawszych debat o kryptowalutach na CES to “The Great Crypto Debate”. Debata była prowadzona przez prezesa MakerDAO (MKR) Stevena Beckera oraz Brocka Pierce’a z Fundacji Bitcoin. Uczestnicy dyskutowali o żywotności technologii, jak i cyfrowych monet.

Penny podkreśla, że sprzedawcy są przeciwko płatnościom kryptowalutowym za produkty z powodu wahających się cen. Bardziej interesuje ich technologia Blockchain, więc na CES 2019 odbyło się wiele informacyjnych sesji skierowanych właśnie do tych sprzedawców.

Biznes i reklama

Kolejna dyskusja p.t. “Blockchain and Advertising: The Possibilities and Realities” przeprowadzona została przez Jacka Cutts’a z CTA oraz Sare Bruno z Arent Fox, w której wziął także udział Michael Casey z MIT Media Lab i Brian Wong z Kiip. Rozmawiali na temat blockchaina i możliwości rozwiązywania problemów agencji reklamowych przez tę technologię.

Później do debaty dołączyli mówcy z Nexusa, BTC Inc i Entertainment AI. Dyskutowali o przeobrażaniu się mediów i biznesu rozrywkowego pod wpływem blockchain.

Odbyła się także konferencja związana z e-sportem. Poruszono temat, m.in. jak deweloperzy z takiego studia jak Blizzard przystosowują się do nowej cyfrowej ekonomii.

Internet Rzeczy


Następna debata traktowała o technologii Blockchain i podstaw, jakie za sobą niesie w rozwoju Internetu Rzeczy (IoT – Internet of Things). Przedstawiciele IMB i Teena Maddox z CBS rozmawiali na temat rozwoju miast i jak wykorzystać w tym wszystkim blockchain.

Ponadto dyskutowano o mobilności jako priorytecie rozwoju, inteligentnych miastach, operacjach i łańcuchach dostaw przy pomocy tej technologii.

ICO

Później odbyła się 90-minutowa sesja p.t. “True Confessions: ICOs, Crypto, Token and VCs” z człowiekiem od Yahoo Finance i USA Today, Robem Pegoraro. Dyskutowano o zagrożeniach, jakie niesie za sobą ICO, a ludzie którzy przez to przeszli opisali swoją historię. Jednym z nich był Tim Draper, który opowiedział ciekawą historię związaną z inwestycjami w ICO.

Brian podkreśla, że nikt nie zachęcał do wyjścia z branży krypto czy ICO. Napisał, że Ci ludzie wyciągają lekcje ze swoich poczynań i idą do przodu.

Jak myślicie, czy ten rok znacząco zwiększy poziom adopcji krypto? Jak podobały Wam się targi CES 2019? Zapraszamy do komentowania!

Pamiętajmy, że targi trwają 8-11 stycznia. Podczas pisania tego artykułu mogło się pojawić wiele nowych, interesujących informacji. Trzymamy rękę na pulsie.

Komentarze