Pundi X tworzy smartfon oparty na technologii blockchain

1 441

Zespół kryptowaluty Pundi X, która znajduje się na 42 miejscu pod względem kapitalizacji rynkowej wg coinmarketcap, pracuje nad własnym modelem smartfona z technologią blockchain. Nowy zdecentralizowany smartfon będzie nosić nazwę „XPhone” oraz zostanie oparty o system operacyjny Android 9.0. Smartfon ma zostać oficjalnie uruchomiony w drugim kwartale 2019 roku.

Każde urządzenie w ekosystemie XPhone będzie węzłem i wszyscy użytkownicy będą posiadać własny adres oraz klucz prywatny, unikalnie powiązany z nazwami węzłów, podobnie jak tradycyjne adresy URL i adresy IP. Funkcja systemu operacyjnego X opiera się na Androidzie 9.0, więc istnieje wsteczna kompatybilność z aplikacjami na Androida. Dla programistów i użytkowników przechodzących na platformę, będzie to stosunkowo łatwe, gdyż doświadczenie związane z tworzeniem aplikacji w systemie Android pozwoli na pisanie zdecentralizowanych aplikacji. Ponadto, w przeciwieństwie do tradycyjnych telefonów, które wymagają scentralizowanego operatora telefonii komórkowej, XPhone działa niezależnie od tych operatorów.

„Stworzyliśmy własny łańcuch blokowy, który naszym zdaniem odpowie na wiele wyzwań, przed którymi stoi obecnie duża ilość platform blockchainowych, zwiększając jego skalę, możliwość publikowania DApps i osiągnięcia prawdziwej decentralizacji. Zrewolucjonizuje to sposób, w jaki przesyłamy dane wszelkiego rodzaju: co prowadzi do prawdziwie zdecentralizowanego Internetu” – napisał zespół na blogu

XPhone jest obecnie dostępny jako testowy produkt, a szczegółowe informacje na temat funkcji i parametrów nowego smartfona będą dostępne na stronie functionx.io 15 października. System Blockchain Function X, FXTP, IPFX zostanie oficjalnie uruchomiony w drugim kwartale 2019 roku.

„W ekosystemie Function X używamy innego systemu do internetowego protokołu http, składającego się z F (X) OS, F (X) łańcucha F (X) FXTP, F (X) Docker i F (X) IPFS do obsługi zdecentralizowanych żądań z sieci” – napisano na blogu

Blockchain
źródło: https://medium.com/pundix/making-the-worlds-first-blockchain-phone-call-66784b5436ee

HTC tworzy smartfon oparty na technologii blockchain

Producent telefonów komórkowych HTC, ogłosił w maju br. planowaną dystrybucję swojego nowego smatfonu HTC Exodus, w pełni wykorzystujący technologię blockchain do swoich operacji. W maju br. na stronie firmy oświadczono, iż smartfon będzie dedykowany zdecentralizowanym aplikacjom i zapewnianiu bezpieczeństwa w sieci. Firma wymieniła kilka możliwości Exodusa: na przykład będzie obsługiwał zdecentralizowane aplikacje (Dapps) i będzie posiadać element sprzętowy, który połączy się z portfelami kryptowalut. Nie podano jednak dalszych specyfikacji smartfonu, ale HTC twierdzi, że telefon będzie posiadać zimny portfel (cold storage/wallet).

Co sądzicie o smartfonach z możliwościami technologii blockchain? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze