Cardano | Szczyt dotychczasowego rozwoju

źródło: pexels/pixabay
2 085
Ostatni okres przyniósł wiele dobrych informacji dla kryptowaluty znajdującej się w czołówce pod względem kapitalizacji rynkowej. Definicja sidechains, karta ADA, aktualizacja Yoroi Wallet, integracja Trezor i Ledger. Dwa nowe języki oprogramowania, PlutusFest oraz Cardano jako najmocniej wspierana kryptowaluta na GitHub.


Definicja Sidechains


Sidechains to koncepcja, która pozwala łączyć ze sobą łańcuchy blokowe (blockchains) różnych monet. W bardzo wielkim skrócie polega to na przenikaniu się ze sobą kilku sieci blockchain naraz – wielu sieci połączonych w jedną. Odbiega to od tradycyjnej sieci blockchain, jaką znamy na przykład z Bitcoina czy Ethereum, gdzie każda z sieci jest niezależna. Moneta – kryptowaluta z jednej sieci mogłaby być przetransferowana do innej sieci i z powrotem, bez pomocy z zewnątrz.

Zespół Cardano (ADA) również pracuje nad tego typu rozwiązaniami od dłuższego czasu, ale tworzy je dla systemów Proof of Stake (PoS).

Sebastien Guillemot to deweloper Cardano, który 31 grudnia 2018 roku opublikował na swoim Twitterze, tzw. Proof of Proof of Stake paper, który, jak sam podkreśla, jest pierwszą rygorystyczną definicją sidechains w systemach PoS.36-stronicowy dokument, opisujący działanie i zastosowanie sidechains, ma niebagatelne znaczenie dla branży blockchain. Jeśli macie ochotę go przeczytać, zajrzyjcie tutaj.

W grudniu opublikowany został także inny, ważny dla wielu dokument, który jest analizą protokołu Bitcoina i jego aplikacji w najbardziej podstawowym wymiarze. Możecie go znaleźć tutaj. Wypada wspomnieć, że za powyżej przedstawionymi dokumentami stoi ekipa IOHK, która pracuję nad tworzeniem i rozwojem infrastruktury Cardano.

Integracja i portfele


Ostatni miesiąc 2018 roku zakończył się sukcesem EMURGO, zespołu pracującego nad ADA oraz dedykowanym portfelem o nazwie Yoroi Wallet. Główne cele, jakie sobie wyznaczyli na 2018 rok osiągnęli z sukcesem, informując o tym w podsumowującym raporcie.

Yoroi Wallet dla Cardano to portfel lekki, łatwy, bezpieczny i prosty w obsłudze, od teraz dostępny jako rozszerzenie do przeglądarki Chrome czy Firefox. Kolejny spełniony cel przez ekipę z Japonii to dodanie większej ilości języków w aplikacji oraz stworzenie specjalnie dedykowanych portfeli dla smartfonów z systemem iOS i Android. Poza tym, teraz użytkownicy mają możliwość wyeksportowania wykonanych transakcji do pliku Excel.

Trzeba wspomnieć, że na portfelu sprzętowym Trezor można już przechowywać Cardano, ale żeby to zrobić, zalecamy zapoznać się z tym poradnikiem. Ponadto Ledger, kolejny producent portfeli sprzętowych zapowiedział na Twitterze, że z najbliższą aktualizacją pojawi się możliwość przechowywania ADA.Ranking najbardziej rozwijanych krypto


Idąc śladami CoinCodeCap zauważymy, że Cardano jest jednym z (aktualnie), a nawet numerem jeden w rankingu najbardziej rozwijanych kryptowalut w 2018 roku.

Statystyki sugerują, że ADA stoi na pierwszym miejscu z wynikiem prawie 46-tysięcznym pod względem częstotliwości aktualizacji wersji oprogramowania (commits). Za Cardano znajduje się: Augur z wynikiem o ponad połowę mniejszym, następnie 0x z 18-tysiącami, potem Ethereum i Lisk.

Z ang. commits, zazwyczaj zawierają zmiany i opisy zmian konkretnej aktualizacji, które znajdziemy na portalu GitHub, zresztą wyżej wymieniony ranking opiera się na danych z tego serwisu.

Musimy pamiętać, że tego typu ranking nie mówi o tym, która moneta jest ‘najlepsza’ czy ‘najgorsza’, mówi jedynie o częstotliwości zmian w oprogramowaniu, co może sugerować ilość wkładanej pracy w projekt, ale wcale nie musi. Wiele pracy, której nie można ująć w statystyczne ramy odbywa się poza portalem GitHub. Warto wspomnieć, że Bitcoin, najpowszechniej ceniona waluta, jest dopiero na 52 miejscu w rankingu.

Konferencja, karty i sztuka blockchain


W pierwszej połowie grudnia w Edynburgu odbyła się konferencja projektu Cardano o nazwie PlutusFest.

PlutusFest zgromadził całą salę entuzjastów ADA na jednej z uczelni w Edynburgu, gdzie odbywały się prezentacje prelegentów z zespołu Cardano. Słuchacze poznali wiele tematów m.in. o konsensusie, skalowalności, prywatności czy smart contracts i tutaj przechodzimy do najważniejszej części tego spotkania. Ogłoszono uruchomienie dwóch języków oprogramowania: Plutus i Marlowe. Pozwalają na programowanie smart contracts na blockchainie ADA.

Kolejną ciekawostką jest fakt, iż zapowiedziano kartę płatniczą ADA, którą będziemy mogli zapłacić w restauracji czy kawiarni.  Zespół EMURGO wrzucił na swojego Twittera krótki spot ukazujący działanie karty w restauracji Ashley i Magnum w Seoulu.Ostatnia rzecz, przy której nie można przejść obojętnie to od dawna już opracowywana, graficzna, interaktywna wizualizacja technologii blockchain. Wizualizacja nosi nazwę Symphony i jest projektem, który ma na celu umożliwić zrozumienie tej technologii przy pomocy tego interfejsu. Symphony został stworzony przez IOHK, deweloperów Cardano, którzy mówią:

Mamy nadzieję zainspirować szerszą publikę poprzez prezentację sieci blockchain w nowy i innowacyjny sposób.Wiadomości ze świata Cardano są niebywale pozytywne i wielu entuzjastów cieszy się na myśl o tak postępującym rozwoju projektu. Dodam, że powyżej zostały wymienione tylko najważniejsze informacje i zmiany. Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej, czego jeszcze dokonał zespół Cardano i co szykuje na przyszłość, zajrzyjcie tutaj.

Natomiast, jeżeli nie macie pojęcia, czym w ogóle jest Cardano, przygotowaliśmy dla Was ten artykuł.

Co sądzicie o projekcie Cardano? Czy przeprowadzone zmiany to krok w dobrym kierunku? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze