Cardano Stake Pool | Jak zarabiać ADA?

4 245
Cardano w niedalekiej przyszłości zmieni algorytm konsensusu Ouroboros, tym samym wprowadzając nową metodę zarabiania ADA. Czym są Stake Pools?Cardano Stake

Jak wiemy,  projekt Cardano jest coraz bliżej przełomowego etapu w rozwoju, a mianowicie fazy Shelley. Faza Shelley przyniesie wiele nowych zmian, a jedną z kluczowych będzie aktualizacja protokołu PoS Ouroboros Classic na Ouroboros Genesis. Nowy protokół osiągania konsensusu wprowadzi tzw. “Stake Pools”, które umożliwią dodatkowe zarobkowanie ADA w sieci Cardano.

Przed kilkoma dniami jeden z zespołów pracujących nad projektem Cardano wyjaśnił czym są owe Stake Pools.Zacznijmy od początku. Staking, który charakteryzuje protokół Proof of Stake to alternatywna metoda decydowania o tym, kto stworzy kolejny blok w sieci. Im więcej dana jednostka posiada udziałów w sieci, tym większa szansa na to, że to jej przypadnie sposobność utworzenia bloku. Udziały (ang. stake) to nic innego jak ilość monet Cardano, czyli ADA na portfelu. Za każdy utworzony blok przydzielana jest nagroda w postaci kolejnych jednostek ADA.

Nagrody

Każdą wybraną przez system jednostkę do stworzenia bloku określa się jako “slot leader”, która jest odpowiednio nagradzana za swoją pracę. Nagrody w tym przypadku są zachętą do uczciwego uczestnictwa w sieci.

Przyjęło się, że w protokołach Proof of Stake “staking wallets” muszą być online bez przerwy, a co jeżeli slot leader nie spełni tego wymogu? W odpowiedzi na ten problem, Cardano stworzyło Stake Pools, do których delegowany jest “stake”, jeśli slot leader przestaje być aktywny.

Warto napomknąć, że nie ma minimalnej ilości ADA, która kwalifikowałaby Was do podjęcia się stakingu.

Stake Pools

Stake Pools to zrzeszenia, twory różnych użytkowników sieci, które uruchamia się z obietnicą bycia cały czas online. Maksymalizuje to szanse, że któryś z członków takiego Stake Poola zostanie slot leaderem.

Jeżeli ktoś zostanie wybrany do stworzenia bloku, nagrodą dzieli się ze wszystkimi uczestnikami Stake Poola, do którego należy. Właściciel z kolei takiego tworu otrzymuje prowizje jako bonus za wspieranie sieci i utrzymywanie takiego Stake Poola.

Zaznaczam: oddelegowanie stake’a do Stake Pools nie wymaga przenoszenia tam naszych monet ADA, zostają one na portfelu.

Oddelegowywanie stake’ów dla interesariuszy (ang. stakeholder) będzie działać automatycznie z jak najlepszą korzyścią dla nich, przy użyciu mechanizmu pool-sorting.

Jak Wam się podoba nowo opracowywany rynek Stake Pools dla sieci Cardano? Kiedy nastąpi przejście w fazę Shelley? Zapraszamy do komentowania.


Komentarze