Cardano Mainnet 1.5 | Krok milowy w stronę Shelley

1 779
Zrealizowano wersję Cardano Mainnet 1.5, która jest krokiem milowym i przygotowaniem do wejścia w fazę Shelley. Zbliżająca się wielkimi krokami następna faza rozwoju sprawi, że protokół konsensusu PoS zagwarantuje bezpieczeństwo na poziomie protokołu Proof of Work.

Ouroboros

Parę dni temu, 20 marca zrealizowano kolejną to już wersję oprogramowania głównej sieci Cardano do wersji 1.5.0. Jest to ostatnie większe uaktualnienie protokołu w fazie rozwoju zwanej Byron i preludium przygotowującym do wejścia w znacznie ważniejszą fazę – Shelley.

Najważniejszą zmianą w nowo wprowadzonej aktualizacji jest zmiana protokołu osiągania konsensusu w sieci Cardano. Dotychczas operowaliśmy na protokole konsensusu Ouroboros Classic, lecz z najnowszym uaktualnieniem nadchodzi Ouroboros BFT. Nowy Ouroboros jest kluczowym czynnikiem do przejścia w fazę Shelley, a wraz z nią uruchomienia Ouroboros Genesis.

Ouroboros Genesis ma wzmocnić Cardano do tego stopnia, że protokół konsensusu PoS będzie gwarantował bezpieczeństwo na poziomie protokołów PoW.Cardano Mainnet 1.5

Zmiany wprowadzone w nowej wersji protokołu to nie tylko Ouroboros BFT, który nie będzie od razu aktywowany po wdrożeniu nowej aktualizacji 1.5. Zgodnie z ogłoszeniem, zostanie wystosowany odrębny komunikat w tej sprawie. Warto dodać, że po wdrożeniu aktualizacji, Ouroboros Classic przestanie być aktywny i zastąpi go Ouroboros BFT.

Poza zmianą protokołu konsensusu nastąpiły m.in. zmiany w interfejsie UX czy też poprawa informacji o wymaganym miejscu na dysku w celu uruchomienia węzła Cardano.

Jak wiemy, żeby móc wdrożyć Cardano Mainnet 1.5, czy jakikolwiek inny hard fork w protokole to wszyscy użytkownicy sieci muszą na to przystać. Zespół Cardano (IOHK) zapewnia, że uaktualnienie było zaplanowane, a wszystkie strony federacyjnego systemu Cardano wyraziły na to zgodę.

Użytkownicy portfela Cardano (ADA) Daedalus muszą przejść na nową wersję oprogramowania poprzez instalację Daedalus 0.13.0.

Co sądzicie o najnowszym uaktualnieniu protokołu Cardano? Czy rzeczywiście Proof of Stake zastąpi Proof of Work, jednocześnie utrzymując identyczny poziom bezpieczeństwa?

Komentarze