Blockchain R3 przetestowało już 39 firm, w tym ING i Deutsche Bank

źródło: pixabay.com
1 466

Przedsiębiorstwo R3, świadczące usługi z zakresu technologii blockchain, ogłosiło w czwartek tj. 28 czerwca, iż do tej pory 39 firm przetestowało system Know Your Customer (KYC) zbudowany na platformie Corda. Podczas czterodniowego eksperymentu, partnerzy projektu przeprowadzali ponad 300 transakcji w 19 krajach, z użyciem blockchainu R3. Firmy mogły komunikować się i zarządzać danymi KYC na platformie Corda za pomocą aplikacji CorDapp.

Wśród 39 uczestników wyróżniające się firmy to przede wszystkim sektor bankowy, tj. BNP Paribas, Deutsche Bank, ING, Raiffeisen Bank i Societe Generale. Eksperyment obejmował również kilka organów regulacyjnych i banków centralnych, w tym Rezerwy Federalnej w Bostonie, banku centralnego Kolumbii i regulatora finansowego z Peru.

Czym jest tak w ogóle R3? Jest to przedsiębiorstwo zajmujące się oprogramowaniem dla przedsiębiorstw, działające w sieci ponad 200 instytucji finansowych, organów regulacyjnych, stowarzyszeń branżowych, firm świadczących profesjonalne usługi i firm technologicznych. R3 utworzyło autorską platformę Corda, która została zaimplementowana m.in. przez niemiecką giełdą papierów wartościowych. Corda została zbudowana w ścisłej współpracy z ponad 70 bankami i instytucjami finansowymi. Banki są zdecydowanie największymi interesantami w przestrzeni blockchainu typu R3.

Firmę R3 utworzono w 2014 roku jako start-up, który rozpoczął swoją działalność z ambitnymi planami dostarczania technologii blockchain dużym bankom inwestycyjnym. Początkowa strategia firmy opierała się na wersji blockchainu, który pozwalał instytucjom finansowym przeprowadzać transakcje bankowe w szybszy, bezpieczniejszy i tańszy sposób.

Platforma Corda rozwiązuje wiele specyficznych wymagań KYC i wspiera stopniowe wdrażanie sieci. Niezmienność blockchainu wykorzystywana jako nowy mechanizm weryfikacji oraz natura P2P (peer-to-peer) zapewnia o wiele większą prywatność danych. Są to jedne z najważniejszych funkcji, które przyciągnęły sektor KYC do blockchainu” – powiedział szef firmy odpowiedzialnej za utworzenie aplikacji CorDapp

Blockchain
źródło: pixabay.com

Know Your Customer (Poznaj swojego klienta), jest to procedura należytej staranności oraz regulacja bankowa jaką muszą przeprowadzać instytucje finansowe oraz inne prawnie określone podmioty do zidentyfikowania swoich klientów i uzyskania pewnych, odpowiednich oraz trafnych informacji wymaganych do prowadzenia interesów ze stroną zainteresowaną.

Badanie wykazało, że technologia blockchain (DLT) ogranicza powielanie danych i obniża koszty, ponieważ firmy (głównie banki) nie muszą samodzielnie zarządzać danymi KYC.

Blockchain na niemieckiej giełdzie papierów wartościowych

Niemiecka spółka akcyjna Deutsche Börse  z siedzibą we Frankfurcie, zarządzająca m.in. Frankfurter Wertpapierbörse nawiązała współpracę z R3 w celach ochrony transakcji papierów wartościowych. Frankfurcka giełda jest jedną z największych i najbardziej znaczących w Europie, a blockchain posłuży do celów bezpieczeństwa dla elektronicznego systemu handlu papierami wartościowymi XETRA.

Chcąc stworzyć rozwiązania oparte o rozproszoną księgę rachunkową, w celu bardziej skutecznej ochrony przy udzielaniu pożyczek papierów wartościowych, Deutsche Börse Group nawiązało partnerstwo z HQLAx. Firma ta zajmuje się zapewnianiem bezpieczeństwa transakcji w postaci implementacji blockchainu. Zgodnie z umową obie organizacje użyją blockchainu typu R3 firmy Corda.

Co sądzicie o blockchainie od R3? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze