Niemiecka giełda papierów wartościowych tworzy własny Blockchain

Niemiecka spółka akcyjna Deutsche Börse  z siedzibą we Frankfurcie, zarządzająca m.in. Frankfurter Wertpapierbörse planuje implementację technologii Blockchain w celach ochrony transakcji papierów wartościowych. Frankfurcka giełda jest jedną z największych i najbardziej znaczących w Europie, a blockchain posłuży do celów bezpieczeństwa dla elektronicznego systemu handlu papierami wartościowymi XETRA.

Chcąc stworzyć rozwiązania oparte o rozproszoną księgę rachunkową, w celu bardziej skutecznej ochrony przy udzielaniu pożyczek papierów wartościowych, Deutsche Börse Group nawiązało partnerstwo z HQLAx. Firma ta zajmuje się zapewnianiem bezpieczeństwa transakcji w postaci implementacji blockchainu. Zgodnie z umową obie organizacje użyją blockchainu typu R3 firmy Corda.

Należy też zwrócić uwagę co to tak naprawdę jest pożyczka papierów wartościowych i dlaczego blockchain jest odpowiednim narzędziem dla takich działań. Pożyczka papierów wartościowych to czynność prawna polegająca na udostępnieniu własnych określonych papierów wartościowych do dyspozycji pożyczkobiorcy, na czas oznaczony lub nieoznaczony. Ustala się obowiązek po stronie pożyczkobiorcy do zwrotu dokładnie tych samych i takiej samej liczby papierów wartościowych. Standardem jest, że taka pożyczka jest odpłatna oraz zabezpieczona.

„Współpraca z liderem rynku, takim jak Deutsche Börse Group, to kamień milowy dla HQLAx, a Corda to doskonały wybór dla platformy” – napisał CEO R3, David Rutter

Deutsche Börse będzie ponosić wyłączną odpowiedzialność za dostarczenie transakcji na platformie Eurex Repo. Umożliwi to uczestnikom rynku wykorzystanie istniejącej łączności z wiodącą na rynku platformą transakcyjną.

blockchain
źródło: pexels.com

Blockchain?

Corda została zbudowana w ścisłej współpracy z ponad 70 bankami i instytucjami finansowymi. Banki są zdecydowanie największymi interesantami w przestrzeni blockchainu typu R3. Deutsche Börse wyjaśniło, że ​​ruch ten wynika z problemów globalnego systemu papierów wartościowych, który wiąże się z wyższymi kosztami operacyjnymi, przy jednoczesnym obniżeniu płynności rozrachunku. Mówi się, że grupa jest silnie zainspirowana systemami blockchain, ale z wyborem projektów, które sprawiają, że jest w stanie sprostać potrzebom regulowanych instytucji finansowych. Rozwiązaniami R3 zainteresował się również holenderski gigant finansowy, ING Group. Oznacza to, że blockchain staje się na naszych oczach fundamentem bezpieczeństwa.

„Wspólnie z naszymi partnerami zajmiemy się ważnymi kwestiami na rynkach pożyczek papierów wartościowych poprzez wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań” – powiedział Philippe Seyll, dyrektor naczelny Deutsche Börse

Co sądzicie o wdrażaniu blockchainu w sektorze bankowym i finansowym? Zapraszamy do dyskusji.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze