Bitcoin za 1$ | Euforia i stan przedzawałowy podczas incydentu na BitMax

Wiemy wszyscy, że rynek kryptowalut jest bardzo niestabilny. Kryptowaluty takie jak chociażby Bitcoin, Ethereum czy EOS doświadczają gwałtownych wahań cen. Na giełdach oferujących kryptowalutowy handel z dźwignią, te gwałtowne wahania cen są dodatkowo wzmacniane przez traderów handlujących z maksymalnie 100-krotną dźwignią. Ta ponadto, nie nadaje się dla wszystkich. Bitcoin za 1$ to dla wielu widok, który w obecnej sytuacji rynkowej mógłby przyprawić o zawał serca.

Bitcoin za 1$ = stan przedzawałowy

W ubiegły piątek na jednej z platform tradingowych wystąpiły zdumiewające ruchy na wykresie. W wyniku tych ruchów wycena różnych kryptowaluty zanurkowała (w niektórych przypadkach), do poziomów bliskich zeru. Nie byłby być może w tej historii niczego atrakcyjnego gdyby nie jeden fakt. Niektórym traderom udało się skorzystać z zamieszania i „załadować” do portfela kryptowaluty zakupione po „dyskontowych” cenach.

„Dramatyczne nurkowanie i błyskawiczna pompa”

Klienci zarejestrowanej w Singapurze giełdy BitMax mogli napełnić portfele Ethereum po 33 centy. Bitcoina w parze z USDC można było zgarnąć za przysłowiowego dolara. Z drugiej strony wycena EOS wystrzeliła do wysokości 100 dolarów.

Podczas gdy szczęśliwcy, którzy skorzystali na tych ruchach poczuli się, jakby wygrali na ruletce, inwestorzy po drugiej stronie transakcji sprzedali aktywa o wartości 10 000$ za grosze. Wielu członków większej społeczności szybko dostrzegło, że portfele inwestorów korzystających z dźwigni zostały natychmiastowo opróżnione.

Spokojnie, to tylko awaria

BitMax wydał komunikat, w którym poinformował, że cofa wszystkie zlecenia, które zostały złożone i przeprocesowane w tym czasie.

„Ponieważ było to nieprzewidywalne zakłócenie rynku, zgodnie z sekcją 4.5 AWARIE, BŁĘDY LUB ZAKŁÓCENIA w ramach Warunków Świadczenia Usług, platforma postanowiła cofnąć wszystkie zamówienia zrealizowane dla dotkniętych par handlowych POZA granicą cenową jak poniżej, dla dwóch okien transakcyjnych: 01: 55-02: 02:00 EDT i 02: 15-02: 28:00 EDT. W przypadku użytkowników poważnie dotkniętych tym incydentem rynkowym należy skontaktować się z obsługą klienta w celu dokonania przeglądu sytuacji w poszczególnych przypadkach. ”

W poszukiwaniu winnych. Sprawa Amazon Web Services

Nie tylko BitMax doświadczył w piątek podobnych problemów, aczkolwiek żadna inna platforma nie zaraportowała ruchów o tak wysokim stopniu gwałtowności.

CEO Binance, Changpeng Zhao, napisał na Twitterze o problemach, jakie jego firma napotyka z powodu awarii AWS.

Zarówno BitMax jak i Binance twierdzą, że przyczyną problemu była awaria rozwiązań chmurowych Amazon Web Services. Amazon dostarcza rozwiązania w chmurze, takie jak hosting DNS i wiele innych usług dla witryn i firm związanych z kryptowalutami.

Podobny problem miał miejsce na początku lipca w przypadku Cloudflare, konkurenta Amazon Web Services. W tej sytuacji Coinbase, CoinMarketCap również doświadczały problemów w wyniku awarii u zewnętrznego dostawcy. Nawet jeśli winni są dostawcy usług to kluczowy jest sposób, w jaki platformy tradingowe reagują i chronią użytkowników w przypadku takich zdarzeń.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze