Bitcoin vs Ethereum | Node Wars, czyli kto ma więcej węzłów?

Według ostatnich raportów sieć Ethereum była do pewnej chwili największa pod względem ilości węzłów, a jej blockchain zdominował branżę. Jednakże sprawy się pokomplikowały. W samym tylko 2019 r. ilość węzłów w sieci Ethereum spadła o ok. 3000, z czego blisko 1500 po niedawnym hard forku. Wraz ze spadkiem ilości węzłów w sieci Ethereum, ich ilość w Bitcoin stałe rosła. Bitcoin vs Ethereum – jak zmieniał się i jaki jest obecnie stan dystrybucji węzłów w obydwu sieciach?

Czym są węzły w sieci blockchain?

Węzeł w blockchainie to niejako ogniwo sieci. Każdy komputer czy urządzenie podłączone do interfejsu sieci może być nazywane jej węzłem tylko jeśli jest aktywny i komunikuje się z innymi. Rozróżniamy węzły „pełne” (full nodes), „nasłuchujące” (Listening Nodes), górnicze.

W przypadku Bitcoina, pełne węzły wspierają sieć Bitcoin. Mają za zadanie dbać o jej bezpieczeństwo, walidować transakcje zgodnie z zasadami konsensusu, który obowiązuje w sieci (proof-of-work). Dodatkowo, pełne węzły są odpowiedzialne również za przekazywanie nowych transakcji i bloków do sieci.

Co jest potrzebne, aby stać się pełnym węzłem sieci Bitcoin?

  • Komputer stacjonarny lub przenośny z najnowszą wersją systemu Windows, Mac OS X lub Linux,
  • 200 GB wolnego miejsca na dysku,
  • 2 GB pamięci (RAM),
  • Łącze internetowe o szybkości wysyłania co najmniej 50 kB/s,
  • Niesymetryczne połączenie z siecią lub połączenie z wysokim limitem wysyłania. Pełne węzły mogą osiągać lub przekraczać obciążenie po stronie przesyłu wynoszące do 200 GB miesięcznie oraz zużycie po stronie pobierania wynoszące 20 GB / miesiąc. Podczas pierwszego uruchomienia węzła pobranych będzie około 200 GB danych.
  • Pełny węzeł powinien działać co najmniej 6 godzin dziennie. Jeszcze lepiej jeśli działać będzie całą dobę – 24/7.

Dlaczego Ethereum traci węzły?

W chwili publikacji tego tekstu w sieci Bitcoin działa 9417 a w Ethereum 7580 węzłów.

węzły bitcoin
Stan węzłów w sieci Bitcoin od bitnodes

Ilość węzłów w sieci Ethereum spadał gwałtownie przez cały bieżący rok. Największy spadek odnotowała jednak w grudniu. W najsłabszym okresie roku Ethereum miało osiągnął 6,500 węzłów, chociaż wkrótce potem nastąpiło ożywienie, które niedawno przywróciło stan node’ów do poziomu około 7 000.

węzły ethereumbitcoin vs ethereum
Stan węzłów w sieci Ethereum od etherscan

Gwałtownemu spadkowi ilości węzłów ETH towarzyszyły przez długi czas spekulacje, że może to wiązać się ze słabnącym zainteresowaniem projektem. Musimy jednak pamiętać o tym, że w toku aktualizacji w sieci Ethereum, sporo węzłów musiał zostać odciętych, aby ich przeprowadzenie mogło stać się możliwe.

Hard Forki w Ethereum

Spadek ilości węzłów w sieci Ethereum stał się najbardziej widoczny kilka tygodni temu, kiedy projekt przeszedł hard fork. Wprowadzono, między innymi, kilka usprawnień związanych z efektywnością i wydajnością „paliwa sieci”, jakim jest gas. Tymczasem każdy węzeł, który nie zaktualizował się prawidłowo, został odcięty od sieci. Kosztowało to Ethereum około 1500 węzłów.

Co stanie się dalej? W najbliższej przyszłości spodziewamy się przecież kolejnego hard forka związanego z problemem trudności sieci. W efekcie aktualizacji, projekt prawdopodobnie straci kolejną falę węzłów, które nie zostaną zaktualizowane. I to już za niecałe dwa tygodnie.

Bitcoin vs Ethereum

Bitcoin daje węzłom możliwość wyboru, czy chcą dokonać aktualizacji. Jeśli natura ulepszenia nie daje węzłom wyboru, blockchain po prostu go nie implementuje.

dystrybucja węzłów bitcoin bitcoin vs ethereum
Węzły Bitcoin za ostatnie 90 dni. Źródło: tutaj

Według raportów Bitcoin miał przed 2017 rokiem około 5000 węzłów. Bull run z grudnia 2017 zmienił ten stan na dobre. Od tamtej pory do blockchaina Bitcoin zaczęły stale napływać nowe węzły.

Z kolei Ethereum miało w 2017 r. 25 000 węzłów a teraz, dwa lata później, ma ich około 7 500.

Bitcoinowi udało się w 2019 r. wyprzedzić Ethereum, kiedy miał około 10 266 węzłów, podczas gdy w najlepszym momencie roku Ethereum miał ich „tylko” 10 078 węzłów.

Co myślicie o rozkładzie dystrybucji i zmienności ilości węzłów w sieciach Bitcoin i Ethereum? Zapraszamy do dyskusji.

Na koniec ciekawostka. Pytamy o związek ilości i aktywności węzłów w sieci Bitcoin z kursem kryptowaluty:

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Zachęcamy również do głosowania w nominacjach do nagród Nexus 2019. Oddaj swój głos już teraz i weź udział w losowaniu kryptowalutowych gadżetów!

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze