Czy wartość sieci bitcoin znajduje odzwierciedlenie w kursie BTC?

2 255
Wartość sieci bitcoin powinna znajdować, wg niektórych komentatorów, odzwierciedlenie w cenie BTC. W obliczu ostatnich ruchów cen na rynku kryptowalut nie słabną komentarze i opinie na  temat „końca kryptowalut”. W całej tej gorączce zdaje się, że zapominamy o technologicznym wymiarze sfery krypto, skupiając się jedynie na spekulacji coinami. Pytanie, czy dobrze rozumiemy kurs? Temat został ostatnio podjęty przez Michaela Casey, przewodniczącego rady doradczej Coinesk, uznanego autora a także współzałożyciela Network Effects Media. O problemie kursu krypto w kontekście blockchain i scentralizowanych rynków finansowych przeczytacie w niniejszym artykule.

Zacofany model wyceny?

Z przeprowadzonej w zeszły czwartek rozmowy z Cheddar możemy dowiedzieć się, jaki jest punkt widzenia Casey’a na tę sprawę. Analityk uważa, ze cały model wyceny Bitcoina i podobnych mu kryptowalut jest „trochę zacofany” (tłum. aut.).

Wydaje się, że „zacofanie” modelu wyceny można by tłumaczyć jako efekt tego, że sposób, w jaki aktualnie wyceniane są aktywa oparte na blockchainach przypomina w zupełności model, w którym działają tradycyjne rynki, które oparte są na scentralizowanych ośrodkach.

Casey zauważył, że cały czas porównujemy wartość krypto w stosunku do walut inflacyjnych, posługując się przy tym głównie znakiem $. Według niego może to oznaczać, ze duża część rynku kryptograficznego jest skoncentrowana na oczekiwanej wycenie w fiat-ach, zamiast promowaniu wartości swojej własnej „marki”. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że wizja zysków w kontekście inwestycji, spekulacji, czy nawet nagrody w miningu jest na tyle nieprawidłowo ustalona, że inwestorzy szukają zysków wyrażonych w $, zamiast realizować wizję Satoshiego i zmierzać w kierunku obalenia scentralizowanych systemów. Nie ma odkrycia Ameryki w stwierdzeniu, że aktualnie cena BTC oparta jest głównie na spekulacjach, zamiast na realnym użyciu – zwłaszcza w sytuacjach dnia codziennego.

Wartość sieci bitcoin a wartość BTC

Casey w żaden sposób nie sprecyzował tezy, jak w takim razie wyceniać kryptowaluty.  Punktem odniesienia do ustalenia wartości coinów w kryptowalutowych ekosystemach może być jednak wykorzystanie wartości sieci.  Ta koncepcja jest coraz częściej brana pod uwagę przez analityków w celu określenia, jaka jest „prawdziwa wartość”  takiej kryptowaluty, jak na przykład BTC.

Niedawno Tom Lee, szef działu badań w Fundstrat, powiedział swoim klientom w nocie, że godziwa BTC to 13,800 USD do 14 800 USD, w szczególności przez wzgląd na ilość aktywnych adresów portfela, ilości transferowanych BTC oraz jego unikalnych cech jako waluty deflacyjnej.

Chociaż na temat ostatnich wypowiedzi Lee można mieć różne odczucia, jego optymistyczne spojrzenie na Bitcoin nie wydaje się nieuzasadnione. Anthony Pompliano, znany w branży krypto jako „Pomp”  otwarcie mówi o tym, że sieć, która wspiera BTC jest na dobrej, rozwojowej drodze, nawet gdy ceny pozostają obniżone.

Pomp, były pracownik Snapchata i Facebooka stwierdził, że Bitcoin posiada najbezpieczniejszą na świecie warstwę transakcji, więc wartość w BTC zawsze będzie istniećDodał też, że rosnąca liczba transakcji, spadające opłaty transakcyjne, wzrost hashrate licząc rok do roku  i nieprzerwane tworzenie aktywnych węzłów to kolejny powód, by spodziewać się wzrostów kursu Bitcoin.

W październiku Joseph Lubin, założyciel ConsenSys i współzałożyciel Ethereum, powiedział grupie CNBC „First On”, że podczas gdy krypto wydaje się „pękać”, jego fundamenty są „rozkwitające” (tłum. aut.). Zauważył też (wspólnie z Mike’em Novogratzem , że ten pączkujący ekosystem jest najsilniejszy, jaki kiedykolwiek istniał, co wskazuje, że spadek zainteresowania spekulacyjnego bynajmniej nie powoduje irytacji prawdziwych wyznawców technologii blockchain.

Co na to Woo?

Willy Woo, niezależny, uznany w branży krypto analityk, przedstawił ostatnio na Twitterze ciekawą analizę możliwych punktów zwrotnych w przyszłej sytuacji rynkowej BTC. Chociaż Woo twierdzi, że wykres nie jest w żadnym wypadku drogowskazem do planowania inwestycji, nie można mu odmówić ciekawej interpretacji przewidywanych scenariuszy:

Źródło: https://pbs.twimg.com/media/DtcnaIjXoAACwgj.jpg:large

Analizując temat niniejszego artykułu warto skorzystać z narzędzi, które Woo zamieścił na swoim blogu. jeżeli zastanawia Ciebie wycena wartości sieci w porównaniu do jej wartości użytkowej, koniecznie sprawdź wykres Bitcoin Network Properties. Innym ciekawym narzędziem jest wykres NVT Ratio (Network Value to Transactions Ratio), który stanowi graficzne przedstawienie stosunku wartości sieci do ilości transakcji. Temat wartości sieci i jej wpływu na jednostkową wycenę kryptowaluty jest na tyle szeroki, że z pewnością rozwiniemy go w kolejnych artykułach.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat? Zapraszam do dyskusji.

Masz jeszcze chwilę? Przeczytaj artykuł Co, tak naprawdę, ma wpływ na ceny kryptowalut?

 

 

 

Komentarze