BitCoin osiągnie zerową emisyjność dzięki… rolnictwu?

5 001

Przeciwnicy kryptowalut zwracają uwagę na wiele problemów związanych z tą branżą. Jednym z najczęstszych argumentów jest zużycie energii. Jednak czy jest się czym martwić?

Według portalu digieconomist.net BTC pochłania obecnie ok. 130 TWh rocznie, natomiast w pierwszych 5 miesiącach tego roku było to nawet ponad 200 TWh rocznie – to więcej niż zużywa cała Polska i niewiele mniej niż cały sektor bankowy, którego zużycie według portalu nasdaq.com to 260 TWh.

U wielu osób może zapalić się lampka – skoro sektor bankowy zużywa więcej energii, to czemu wszyscy mówią, że o tym, że BitCoin zużywa dużo energii?

Warto przyjrzeć się m.in. ilości transakcji. Według explodingtopics w sieci BitCoin jest przeprowadzanych ponad 250 000 transakcji dziennie. Natomiast dane z cardrates wskazują na to, że samych transakcji kupna towarów i usług z wykorzystaniem kart kredytowych jest ok. 1 miliarda dziennie. To ok. 4000 razy więcej.

Z problemem zużycia energii, kryptowaluty radzą sobie na różne sposoby. Merge Ethereum i przejście na mechanizm proof-of-stake ma zmniejszyć zużycie energii nawet o 99%.

Natomiast ratunkiem dla BitCoina, ma być… rolnictwo?

Jak rolnicy pozwolą ograniczyć emisyjność BitCoina?

Do wykopywania BitCoina można wykorzystać metan z odpadów pochodzenia zwierzęcego. W ten sposób zyskuje się podwójnie. Po pierwsze spalając metan pozyskuje się energię, a po drugie zapobiega się dostaniu metanu do atmosfery.

Według informacji na portalu CoinTelegraph BitCoin dzięki temu może wykorzystywać źródła ujemne pod względem emisji dwutlenku węgla. Jeśli 1,57% sieci BitCoina wykorzysta te źródła energii, to emisyjność całej sieci może spać nawet o -4,2%.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że według raportu ONZ ograniczenie metanu to jeden z kluczowych celów, które muszą zostać spełnione, żeby spowolnić zmiany klimatyczne.

Portal CoinTelegraph przytacza także historię irlandzkiego rolnika, który już podjął próby wykopywania bitcoinów wykorzystująć do tego odpady rolnicze. W Irlandii odpady rolnicze odpowiadają za ok. 1 trzecią emisji gazów cieplarnianych, dlatego użycie ich do kopania BTC może nie tylko pomóc ograniczyć emisję gazów, ale także zapewni dodatkowy dochód rolnikom.

Jednocześnie należy podkreślić, że zmiana źródła zasilania może ograniczyć emisyjność energii potrzebnej do zasilania sieci BTC, natomiast nie wpłynie na ilość zużytej energii.

Sprawdź również:

Komentarze