Merge zagrożony? Nowy bug niszczy bazy danych. Nagrody za wykrycie błędów rosną 4x – nawet 1 mln dolarów!

6 293

Merge Ethereum to bez wątpienia jedno z najbardziej wyczekiwanych i znaczących wydarzeń w historii kryptowalut. Jednocześnie wielkie projekty oznaczają równie duże problemy. W ostatnich dniach pojawił się nowy bug, którego nie wykryły wcześniejsze testy.

Problemy przed Merge

O problemach poinformował jeden z deweloperów Ethereum – Péter Szilágyi – na swoim twitterze:

https://twitter.com/peter_szilagyi/status/1561947614471507968

Informuje on o znalezieniu regresji w Geth 1.10.22, której skutkiem jest uszkodzenie stanu. Zaznaczył, że pracuje nad rozwiązaniem problemu.

W kolejnej aktualizacji możemy znaleźć informacje o tym, że problem dotyczy konkretnej wersji i jej uruchomienie z dużym prawdopodobieństwem skutkuje zniszczeniem bazy danych. Utrata danych następuje po wyłączeniu, dlatego nie wykryły tego dotychczasowe testy:

Natomiast kolejnego dnia pojawił się hotfix:

Osoby, które dokonały aktualizacji w ciągu ostatnich kilku dni będą musiały sprawdzić stan węzła i upewnić się, że wszystkie dane są zgodne.

Sprawę na koniec skomentował Péter Szilágyi:

Poinformował on o aktualizacji oraz przekazał wskazówki dla społeczności. Ponadto przeprosił za sytuację oraz zapowiedział, że poszuka sposobów na przeprowadzenie lepszych testów warunków skrajnych. To pozwoli uniknąć podobnych błędów w przyszłości.

4-krotnie wyższe nagrody za wykrycie błędu – nawet milion dolarów!

Ponadto Fundacja Ethereum ogłosiła zwiększenie nagród za wykrycie błędów w sieci przed przejściem na mechanizm proof-of-stake.

Informacja znajduje się na oficjalnym blogu fundacji. Możemy tam przeczytać, że nagrody za wszystkie luki związane z Merge będą 4 razy wyższe od momentu publikacji (24 sierpnia) do 8 września. Oznacza to, że krytyczne błędy mogą być warte nawet milion dolarów.

Jednocześnie program umożliwia zgłaszanie błędów także o innym priorytecie. Standardowo nagrody prezentują się następująco:

  • Low – do 2 000 USD
  • Medium – do 10 000 USD
  • High – do 50 000 USD

Na ostateczną wartość nagrody wpływa także jakość opisu, dostarczone dowody i instrukcje, które pozwalają odtworzyć błąd, a także instrukcje naprawienia. Szczegóły dotyczące nagród znajdziesz na oficjalnej stronie.

Ponadto z bloga możemy dowiedzieć się, że przed Merge planowana jest jeszcze aktualizacja Bellatrix, która ma odbyć się 6 września. Natomiast Merge ma odbyć się przy wartości całkowitej trudności terminalu 58750000000000000000000. Oczekuje się, że będzie to miało miejsce pomiędzy 10 a 20 września. Na ten moment nie ma informacji o tym, że termin Merge ma zostać przesunięty.

Sprawdź również:

Komentarze