Bitcoin spada o 4% | Czy Google „zabije” użyteczność BTC?

7 320

Po kolejnej wyprzedaży rynki kryptowalut nadal spadają. Sam bitcoin spadł poniżej progu 8200 $. Czy aktualne spadki mają coś wspólnego z doniesieniami o Google Cache? Niektórzy sądzą, że tak. Czy Google to rzeczywiście Bitcoin Killer?

Kurs BTC spadł wczoraj do 8104 $. W chwili pisania tego tekstu bitcoin odzyskał niewielką część wczorajszych strat. Aktualnie wyceniany jest na poziomie 8130$. Tak czy inaczej to nadal blisko 4% spadku w ciągu ostatnich 24 godzin.

btcusd
wykres BTC USD od TradingView

W chwili pisania tego tekstu, spada cała „pierwsza dwudziestka” kryptowalut pod względem kapitalizacji:

źródło: coin360

Google – zabójca bitcoina

Niektórzy komentatorzy sugerują, że jednym z powodów aktualnych spadków może być wiadomość o rachunkach Google o nazwie Cache. Szybko nazwane „bitcoin killerem” konto Cache ma pozwolić gigantowi z Doliny Krzemowej na udostępnienie użytkownikom GooglePay dedykowanych rachunków rozliczeniowych w ramach Citigroup.

Dywersyfikacja rynku

Ten news spowodował rozdźwięk pomiędzy zwolennikami bitcoina a tymi, którzy wspierają tradycyjny system finansowy. Pamiętamy, że Bitcoin ma być zdecentralizowany narzędziem płatności funkcjonującym z dala tradycyjnych walut. Z kolei propozycja, którą przedstawił Google jest głęboko zakorzeniona w tradycyjnym systemie finansowym, ale posiada rozbudowane zaplecze technologiczne.

Caesar Sengupta z Google powiedział niedawno, że:

Nasze podejście opiera się na współpracy z bankami i systemem finansowym. To może być nieco dłuższa droga, ale jest to bardziej zrównoważone podejście. Jeśli możemy pomóc więcej ludzi zrobić więcej rzeczy w sposób cyfrowy w internecie, to jest dobre dla internetu i dobre dla nas.

Google trzyma z bankami | Czy to stanowi zagrożenie dla kryptowalut?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie. Jest to jeden w zielu pomysłów na rozwój, które podejmują największe firmy na świecie, aby sięgnąć do naszych portfeli. To wszystko nadal opiera się na systemach scentralizowanych, anie takie jest przecież założenie Bitcoin.

Goldman Sachs ma swoją kartę kredytową Apple, Amazon zapowiada dedykowane, osobiste konta bankowe na swojej platformie. Bankierzy i giganci technologii cały czas współpracują. W niektórych przypadkach dokłada się do tego blockchain.

Czy Google Cache to rzeczywiście Bitcoin Killer? To chyba przesada. Owszem, król kryptowalut ma swoje problemy, jednakże to nadal kwestia wyboru ludzi i postępów w adopcji. No właśnie. Bitcoin musi wziąć się za poszerzenie swojej użyteczności, jeśli nadal ma być traktowany poważnie wśród dostępnych na rynku środków i możliwości płatności.

Przypomnijmy, że ostatnimi czasy dużo dyskutuje się również o kwestii supremacji kwantowej superkomputera Google:

Dajcie znać w komentarzach, co myślicie na ten temat. Zapraszamy do dyskusji.

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Komentarze