Kryptowaluta Goldman Sachs | Co planuje bank?

Bank Goldman Sachs planuje wprowadzenie własnej kryptowaluty. Plan ten wyjawił CEO, David Solomon.

Cyfryzacja Goldman Sachs

Kryptowaluta Goldman Sachs jest cały czas we wstępnej fazie planowania. Wiemy jednak, że bank rozpoczął już proces badania możliwości tokenizacji czy wykorzystania stablecoinów

Według Solomona, bezpiecznie jest założyć, że wszystkie większe instytucje finansowe rozważają potencjał tokenizacji, stablecoinów i niefrykcyjnych płatności. Ujawnił także, że wierzy, iż kierunek stablecoinów i tokenizacji aktywów jest tym, który obierze system płatniczy w przyszłości. Pamiętajmy, że to mimo wszystko tylko osobiste przeczucie bankiera.

Solomon został także poproszony o udzielenie komentarza w sprawie nowego projektu blockchainowego Facebooka – Libra. Ten odmówił jednak udzielenia odpowiedzi, podsumowując jedynie, że sam pomysł jest interesujący.

Pewność zmian

CEO Goldman Sachs twierdzi także, że zbliżają się zasadnicze zmiany w regulacji walut wirtualnych. Stwierdził, iż jest to pewne.

Kwestie wprowadzenia regulacji nie są tematem nowym. Podczas kilku ostatnich spotkań G-20 podnoszono dyskusje dotyczące wprowadzenia nowych praw dla kryptowalut. Żadna z nich nie przyniosła jednak jeszze ostatecznego rozwiązania. 

“Wydaje mi się, że regulatorzy na całym świecie obserwują to, co się dzieje. Zastanawiają się nad tym, jak to będzie działać i są bardzo skupieni na sposobie obiegu płatności”

W tym samym czasie, JP Morgan Chase prezentuje swoją koncepcję JPM Coin, która będzie operowała na Quorum – prywatnej wersji blockchaina Ethereum. 

Instytucjonalne tokeny

Myśl o wprowadzanych przez korporacje i banki kryptowalutach przypomina jeden z odcinków Mr.Robot, w którym antagonistyczna EvilCorp wprowadza własny pieniądz, dzięki któremu będzie mogła kontrolować system finansowy. O ile Libra, kryptowaluta Goldman Sachs i JP Morgan odbiegają daleko od wpływowości EvilCorp, jednak wątpliwości powierzenia środków przedsiębiorstwom finansowym pozostają. Na rozwój zdarzeń, jak zwykle w branży, musimy poczekać.

Komentarze