Które kryptowaluty mają najwyższy poziom adopcji?

Przyglądając się danemu aktywu zazwyczaj głównie zwracamy uwagę na jego cenę. Interesuje nas czy jest ono relatywnie drogie czy tanie. Jaka jest jego maksymalna wycena historyczna oraz w którym miejscu na wykresie cenowym się znajduje. Następnie zwracamy uwagę na takie aspekty jak dostępność kupna danego aktywa, jego płynność i możliwość bezpiecznego przechowywania. W przypadku bardzo młodych aktywów takich np. jak kryptowaluty, niezwykle ważnym czynnikiem jest również adopcja. Jest to nic innego jak popularność danego aktywa bądź liczba jego posiadaczy i potencjalny wzrost tej liczby. Popyt jest niezwykle silnym indykatorem i przy sztywnej bądź malejącej podaży może mocno wpływać na wycenę danego aktywa. Warto więc zadać sobie pytanie, które kryptowaluty mają najwyższy poziom adopcji? Czy ich rynkowa kapitalizacja odzwierciedla poziom adopcji?

Jak zmierzyć adopcję?

Adopcja jest niezwykle szerokim i obszernym pojęciem. Najczęściej jest po prostu mierzona ilością posiadaczy danego przedmiotu. W przypadku samochodów bierzemy pod uwagę po prostu ilość sprzedanych samochodów bądź ilość samochodów podzieloną przez liczbę ludności. Jednakże nie jest to do końca miarodajny sposób mierzenia. Są osoby, które posiadają prywatnie więcej niż jeden samochód. Są także i tacy, który mają samochód służbowy i prywatny lub posiadają samochód służbowy i kilka samochodów prywatnych. Jakkolwiek posiadanie więcej niż jednego prywatnego samochodu na osobę może wydawać się sporym luksusem, tak posiadanie np. dwóch telefonów komórkowych jest rzeczą normalną. Jeden z nich jest zapewne używany w życiu zawodowym, drugi w życiu prywatnym.

W przypadku kryptowalut sprawa jest dużo bardziej zawiła. Nie jesteśmy w stanie określić całkowitej liczby użytkowników bądź posiadaczy kryptowalut. Można by np. zmierzyć liczbę zarejestrowanych użytkowników na giełdach kryptowalut. Jednakże są z tym pomysłem dwa problemy. Pierwszy, nie każda giełda podaje do wiadomości publicznej ilość zarejestrowanych kont. Drugi, większość z nas ma konta na wielu giełdach takich jak BitBay, Binance, Bitfinex czy Bittrex. Ilość kont zarejestrowanych na giełdach nie pokrywa się więc z ilością użytkowników kryptowalut.  Podobny problem jest również z ogólną liczbą portfeli kryptowalutowych. Ewentualne zsumowanie ich nie daje pełnego i uczciwego obrazu adopcji kryptowalut. Wielu użytkowników posiada wiele portfeli, a co za tym idzie do jednej osoby można by przypisać kilka lub nawet kilkanaście adresów. Tylko i wyłącznie na blockchain.com jest utworzonych prawie 34 miliony portfeli! Jeżeli dodalibyśmy inne platformy, aplikacje, giełdy oraz portfele sprzętowe to suma byłaby zapewne powyżej stu milionów. Niestety, kryptowaluty prawdopodobnie nie mają aż tylu użytkowników.

Chcąc znaleźć odpowiedź na pytanie jak wysoki jest stopień adopcji danej kryptowaluty, można się jednak przyjrzeć ilości aktywnych adresów oraz liczbie transakcji na danym blockchainie. Liczba aktywnych adresów jest zupełnie inną statystyką niż ogólna liczba adresów, ponieważ pomija ona większość nieużywanych od dłuższego czasu portfeli. Najłatwiej to wytłumaczyć na przykładzie Bitcoina, który ma już 10 lat, a spora część monet wykopanych w pierwszych miesiącach czy latach przepadła. Pierwsi użytkownicy po prostu zgubili lub zapomnieli kluczy prywatnych, wyrzucili urządzenia, na których znajdowały się ich portfele bądź w ogóle nie pamiętają, że mają kryptowaluty. Niektóre szacunki wspominają nawet o 3 milionach Bitcoinów, które przepadły, a portfele, na których się znajdują są nieaktywne od lat. Biorąc więc pod uwagę jedynie aktywne portfele, można by szacować, które kryptowaluty mają więcej użytkowników od innych. Podobnie jest z liczbą transakcji na poszczególnych blockchainach.

Stara gwardia nadal w czołówce

Na stronie Messari, można znaleźć wiele ciekawych statystyk na temat wielu kryptowalut. W tym artykule przyjrzymy się jedynie trzem z nich: wolumen transakcyjny w ostatnich 24 godzinach, liczba aktywnych adresów oraz liczba transakcji w ostatnich 24 godzinach. Poniższa grafika przedstawia top 15 kryptowalut pod względem wolumenu transakcyjnego w ostatnich 24 godzinach. Pierwsze miejsce należy do Bitcoina co nie powinno nikogo dziwić. Prawie 2.8 miliarda USD przetransferowanych w ostatnim dniu. Na drugim miejscu znajduje się równie wszystkim znane Ethereum. Dzieli je jednak z Bitcoinem ogromna różnica wolumenu. Najpopularniejsza platforma do tworzenia smart kontraktów ma wolumen ok. 350 milionów USD dziennie. Prawie 8 razy mniej niż Bitcoin. Kolejne miejsca przypadają również kryptowalutom z czołówki rankingu kapitalizacji, takim jak BCH, EOS, LTC, ADA czy XRP. Dość zaskakująco na 8 pozycji pojawia się Dogecoin. Kryptowaluta, która powstała w ramach żartu (co przyznaje sam jej twórca!) i naśladuje słynnego Pieseła. Ponad 37 milionów USD przetransferowane w ostatnie 24 godziny za pomocą Doge. Warto również zatrzymać się na moment przy Zcashu, którego 35 milionów wolumenu jest najmniejszą szacowaną wartością. Ta kryptowaluta posiada możliwość przesyłania zupełnie anonimowych transakcji (shielded transactions), o których nie wiadomo kompletnie nic. Nie znamy wartości tych transakcji, dlatego możemy też zakładać, że dzienny wolumen Zcasha jest znacznie wyższy. Schodząc w dół spostrzeżemy, że 13 miejsce należy do BAT, który jest dopiero na 32 drugim miejscu pod względem kapitalizacji rynkowej. W tym przypadku warto wspomnieć, że BAT jest używany do rozliczeń w przeglądarce Brave, która ciągle się rozwija.

1

Źródło: Messari

Spójrzmy teraz na liczbę aktywnych adresów i najlepsze pod tym względem kryptowaluty. Poprzez aktywne adresy, twórcy strony rozumieją liczbę unikalnych wysyłających i odbierających adresów, które biorą udział w transakcjach danego dnia. Nie jest to więc całkowita liczba aktywnych adresów!

Bitcoin posiada prawie 740 tysięcy adresów, a Ethereum 200 tysięcy. Zaskakująco na 3 miejscu znajduje się DASH z 90 tysiącami adresów. Również Dogecoin uplasował się na wysokiej – 6 pozycji z ponad 60 tysiącami aktywnych adresów! W tym rankingu zaskoczeniem może być również DigiByte na 13 pozycji (40 pozycja pod względem kapitalizacji rynkowej) oraz Verge (52 miejsce pod względem kapitalizacji rynkowej). Jak widać nie tylko czołowe kryptowaluty mają dużo aktywnych użytkowników.

2

Źródło: Messari

Przyjrzyjmy się teraz liczbie transakcji w ostatnich 24 godzinach. I tak jak dwa powyższe zestawienia nie różniły się tak bardzo od siebie tak to poniżej jest zgoła inne. Na pierwszym miejscu plasuje się EOS z ponad 4.6 milionami transakcji w ostatnich 24 godzinach! To więcej niż wszystkie inne kryptowaluty razem wzięte! Następny Tron ma ich ledwie 660 tysięcy. To prawie 7 razy mniej. Trzecie miejsce zajmuje ETH z 530 tysiącami transakcji, czwarte jest XRP z 380 tysiącami transakcji. Bitcoin jest dopiero piąty i ma 350 tysięcy transakcji. Na szóstym znajduje się zaskakująco ETC z 40 tysiącami transakcji. Do top 15 załapały się również NEO, Digibiyte, NEM oraz Decred.

3

Źródło: Messari

Jak widać nie zawsze najpopularniejsze kryptowaluty dominują w każdym aspekcie nad innymi. Czasami warto nie patrzeć tylko na cenę czy kapitalizację rynkową, a spojrzeć na szersze portfolio statystyk. Może w ich gąszczu trafią się miarodajne liczby, które pozwolą wyłonić nam perełkę inwestycyjną.

Maciej Kmita

Komentarze