Bitcoin dominuje, ale co z tymi „altami”?

2 490

Niedzielny poranek wita nas na wykresach kolorem zielonym. Większość najważniejszych kryptowalut zyskała kilka procent w przeciągu ostatnich 24 godzin. Warto zwrócić uwagę na Litecoin, który podczas ostatniej doby odnotował wzrost kursu o 13,30%:

rank
źródło: tutaj

Rajd bitcoina wydaje się być nie do zatrzymania. Największa kryptowaluta świata utrzymuje z powodzeniem swoją wycenę na poziomie ponad 12 000 dolarów pomimo wydarzeń z ostatnich dni, kiedy mieliśmy do czynienia ze spadkami. Nie można zaprzeczyć, że fundusze inwestorów nadal płyną głównie do bitcoina, niemniej jednak wiele altcoinów odnotowało w ciągu 24 godzin wzrosty.

Bitcoin utrzymuje się powyżej 12 000 $

Bitcoin znów pnie się w górę wykresu. Po pokonaniu poziomu 10 000 $ zaledwie cztery dni temu, kurs BTC przekroczył obecnie 12 000 $ i z powodzeniem utrzymuje się na tym poziomie. Raportowany wolumen 24-godzinny wynosi blisko 24 miliardy dolarów w porównaniu z 7-dniowym średnim wolumenem obrotu wynoszącym 20 mld $.

bitcoin wolumen
źródło: tutaj

Ostatni raz, kiedy bitcoin kosztował 12 000 $ miał miejsce pod koniec stycznia 2018 r. Mogliśmy zaobserwować tą sytuację wkrótce po tym, jak rynek zaczął spadać:

bitcoin spadki
źródło: tradingview

Aktualna dominacja rynkowa

Obecny wskaźnik dominacji bitcoina – procent ogólnej kapitalizacji rynkowej przypisywanej BTC – zmierza w kierunku swojego dwuletniego maksimum.

Podczas poprzedniego rynku byka, w grudniu 2017 roku, dominacja BTC osiągnęła najwyższy jak dotąd poziom 69,46 procent. Następnie spadła gwałtownie w następnym miesiącu do 35,11 procent. Wtedy właśnie swój historyczny rajd przeżywały altcoiny.

źródło: tradingview

Wraz ze wzrostem dominacji bitcoina, altcoiny nadal mają długą drogę do przebycia. Niemniej jednak w stosunku do BTC nie jest już tak czerwono w ciągu ostatniej doby, aczkolwiek w skali tygodniowej przepaść nadal jest znacząca:

altcoiny
źródło: tutaj

Sezon na na alty na horyzoncie?

Jako wypadkowa rosnącej dominacji BTC, Bitcoin osiągnął lepsze wyniki od prawie wszystkich altcoinów licząc od początku roku.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy jedyną monetą z pierwszej dziesiątki, którą można by było porównać do BTC był Litecoin, który w chwili obecnej notuje blisko 10% wzrost za ostatnie 24 godziny. Czy nadchodzący halving w sieci Litecoin wpłynie na kurs LTC? Jeżeli tak, to w którą stronę? To się oczywiście dopiero okaże. W skali ostatnich 6 miesięcy są projekty, które odnotowały procentowo większe wzrosty, niż bitcoin. I najważniejsze – cały czas są to wzrosty:

wzrosty
źródło: tutaj

Co sądzicie na temat aktualnej sytuacji na rynku bitcoina i altów? Gdzie widzicie szanse a gdzie zagrożenia? Zapraszam do dyskusji.

Komentarze