Bitcoin Days Destroyed | Jaki procent BTC nie został ruszony od 2017?

2 509

Czy wiesz ile BTC nie było transferowanych od 2017 roku? Ostatnie price action bitcoina wyrzuciło na światło dzienne nowe obserwacje, które prowadzą do bardzo interesujących wniosków. Zobaczcie sami, co mówi miara Bitcoin Days Destroyed…

Miniony tydzień był dość brutalny dla rynku kryptowalut, głównie ze względu na spadek kursu BTC. W ciągu ostatniego tygodnia bitcoin odnotował stratę 14%. Osłabieniu uległ również rynek altcoinów.

Przypomnijmy, że prawie 42% wszystkich bitcoinów nie zostało przeniesionych on-chain w ciągu ostatnich dwóch lat! Dane od Coin Metrics pokazują, że ten udział BTC zbliża się obecnie do poziomów niewidzianych od połowy 2017 r., praktycznie na chwilę przed rozpoczęciem hossy na rynku w 2017 r.

coin metrics
źródło: Coin Metrics

W ostatnim raporcie Coin Metrics czytamy:

„Ilość BTC nietknięta od ponad dwóch lat pozostaje na poziomie 42% od lipca 2017 r.”

Bitcoin Days Destroyed

Miara Bitcoin Days Destroyed została zaproponowana z założeniem, że zliczanie dziennej ilości transakcji dziennie nie odzwierciedla w pełni stanu gospodarki sieci Bitcoin. Bitcoin Days Destroyed jest często używany jako alternatywne spojrzenie na wolumen bitcoinowych transakcji. Ta miara jest miarą transakcji z uwzględnieniem nacisku na te bitcoiny, które od dłuższego czasu nie zostały przeniesione w sieci.

Bitcoin Days Destroyed mierzy się iloczynem wartości przelewu BTC przez ilość dni od ostatniej transakcji tych samych monet. Raport Coin Metrics informuje, że transfery wartości korzystające z tej miary nie wzrosły, zanim kurs BTC nie spadł poniżej 9 tys. $:

Przykładowo:

Alice ma 10 bitcoinów, które otrzymała 100 dni temu. Dziś postanowiła wydać to wszystko na transakcję.

Bitcoin Days Destroyed = 10 BTC x 100 dni = 1000

Bob ma 10 bitcoinów, które otrzymał wczoraj. Dziś postanowił przenieść ich na giełdę w transakcji.

Bitcoin Days Destroyed = 10 BTC x 1 dzień = 10

Im dłużej bitcoiny nie zostaną wydane, tym miara ta będzie wyższa, gdy ostatecznie zostaną wydane.

źródło: CoinGecko
bitcoin days destroyed
źródło: Coin Metrics

Wnioski

Powyższe zwróciły uwagę na transfery dokonywane za pomocą nieaktywnych dotąd bitcoinów. Może to świadczyć o tym, że przeniesiono długo nieaktywne monety, a to z kolei może poprzedzać potencjalne wyprzedaże.

3 marca miały miejsce duże ruchy z zasobnych portfeli BTC. 14 500 BTC zostało przeniesionych z nieznanego portfela na nowy adres. Mimo że w kontekście ceny Bitcoin nie zauważono większych wstrząsów, obserwatorzy rynku nadal liczą na wzrosty.

Jednocześnie ilość adresów z saldem większym niż 10$ spadła o 1,3%. Kapitalizacja rynkowa BTC spadła w ciągu ostatniego tygodnia o 8,7%, a przychody z wydobycia spadły o prawie 7%. Jako że hashrate zaliczyło nowe ATH odnotowano, że trudność spadła o 0,3%.

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

PS.

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze