Zagłada Bitcoin Cash wisi na włosku? | 70% mocy obliczeniowej w rękach nieznanego górnika

W ostatnim czasie sieć Bitcoin Cash prawdopodobnie znalazła się w rękach bliżej nieokreślonego górnika, który przejął aż do 70% mocy obliczeniowej sieci! Czy śmierć łańcucha BCH jest możliwa?

Początek tygodnia upływa pod znakiem zapytania i zagorzałych dyskusji wśród zwolenników Bitcoin Cash. Nieoczekiwanie w ostatnich dniach bliżej nieokreślony górnik bądź grupa minerów przejęła aż do 70% mocy obliczeniowej sieci.

Pierwsze, co nasuwa się w tej sytuacji na myśl, to atak 51%, który mógłby doprowadzić do zagłady czy też uśmiercenia łańcucha tej najwłaściwszej, według niektórych, wersji cyfrowego złota.

Dane, na których opierają się powyższe przesłanki pochodzą z portalu coin.dance dostarczającego informacje i statystyki w czasie rzeczywistym z sieci bitcoina.

Aktualnie nieznany nikomu podmiot nadal trzyma rękę na większości hash rate’u sieci BCH i jest odpowiedzialny za wydobycie ok. 60% bloków. Poniżej 10% w kolejności znajduje się kopalnia (mining pool) BTC.com, BTC.top, ViaBTC, AntPool i Bitcoin.com-poniżej 5%. 

W istocie nie wiemy, czy sieć BCH jest zagrożona. Jest mało prawdopodobne, aby tak nagle doszło do wzrostu ilości nieokreślonych, indywidualnych górników na całym świecie.

Prawdą jest jednak, że sieć Bitcoin Cash od zawsze charakteryzowała się wydobyciem bloków przez nieznanych nikomu górników w stopniu od 20 do nawet +40%. 70-procentowe przejęcie mocy obliczeniowej (hash rate) sieci może zatem budzić niepokój.

bch

Musicie wiedzieć, że to nie pierwszy raz, kiedy sieć BCH była w ten sposób “zagrożona”. Już w październiku pisaliśmy o tym, jak “nieznany” nikomu górnik przejął 50% mocy obliczeniowej sieci. Czy coś się wówczas stało? Wszystko wróciło do normy w kilka dni po całym incydencie.

Tego typu przypadki są świetnym pretekstem dla sceptyków, czy wręcz przeciwników, wrogów bitcoin cash’a, aby sieć tę z pełną surowością potępić. W żaden sposób nie zachęcamy do takich działań. O tym, który bitcoin jest tym “najwłaściwszym” zadecyduje rynek i czas.

Co sądzicie o przejęciu mocy Bitcoin Cash przez “nieznanego” górnika? Jest się czego obawiać, czy wszystko wróci do normy? 

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Zachęcamy również do głosowania w nominacjach do nagród Nexus 2019. Oddaj swój głos już teraz i weź udział w losowaniu kryptowalutowych gadżetów!

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze