Bitcoin | W sumie zapłaciliście już górnikom ponad miliard dolarów za ich pracę!

Według najnowszych danych, górnicy bitcoina otrzymali już w sumie ponad miliard dolarów waszych prowizji, począwszy od roku 2009. Całkowity przychód górników pochodzący z sieci bitcoina to zaś 15 razy tyle. Jaki jest dalszy trend?

Prowizje transakcyjne w sieci bitcoin

Górnicy, strażnicy sieci wydobywający kryptowaluty służą przede wszystkim bezpieczeństwu całej sieci blockchain. To dzięki nim transakcje w sieci są potwierdzane na bieżąco, a że górników jest dużo to system jest zupełnie zdecentralizowany. Minerzy nie robią tego za darmo, rzecz jasna. 

Sprzęt, koparki, kopalnie kryptowalut, nad którymi sprawują pieczę górnicy wymagają sporych inwestycji. Pojedyncze wysoko wydajne serwery obliczeniowe to koszt od kilkunastu tysięcy złotych w górę. Wyobraźcie sobie jednak kopalnie, w której są setki, a i tysiące podobnych urządzeń. Niegdyś można było kopać bitcoiny przy użyciu przeciętnego laptopa, wydaje się jednak, że te czasy już nie powrócą.

Wydobywające kryptowaluty osoby nie robią tego jednak z dobroci serca, a z czystej “chciwości” osiągnięcia, jak najwyższego zwrotu z inwestycji. Sieć bitcoina odpłaca się im na dwa sposoby: prowizje transakcyjne (fee) od użytkowników i nagrody za blok (block reward).

Najnowsze dane Coin Metrics wskazują, że górnicy wydobywający bitcoina zyskali już w sumie miliard dolarów (blisko 4 miliardy złotych). Na przełomie 2017 i 2018 sieć odnotowała niezwykły skok w tym zakresie: z ćwierć miliarda do ponad 750 milionów dolarów.

bitcoin zysk kopanie

Suma prowizji transakcyjnych jest liczona od powstania bitcoina, czyli od 2009 roku.

Całkowity dochód górników bitcoinowych wg tej samej porcji danych przekroczyła w tym miesiącu 15 miliardów dolarów. Sumaryczny dochód (tzw. thermocap) to dochód z prowizji transakcyjnych wraz z nagrodami za wydobyty blok BTC. 

sieć bitcoin

Co ciekawe, udział prowizji transakcyjnych w całkowitym dochodzie górników z sieci bitcoina od początku 2018 roku systematycznie maleje. Pokazuje to poniższy wykres. 31 stycznia 2018 udział prowizji w całkowitym dochodzie górników wynosił około 12% (z nagród za wydobyte bloki odpowiednio ok. 88%). Ponad półtora roku później, 13 października 2019 dochód z prowizji to zaledwie 6,6%. 

fee

Co sądzicie o powyższych wynikach sieci bitcoin? Są wśród Was jacyś górnicy, którzy mogą potwierdzić te dane empirycznie? Zapraszam do wymiany myśli w komentarzach.

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze