Billon otrzymało 8 mln PLN dofinansowania z Unii Europejskiej!

1 155

Polska spółka zajmująca się opracowywaniem rozwiązań technologii blockchain, Billon Digital Services, uzyskała niecałe 2 miliony euro (ponad 8 mln PLN) dofinansowania z Unii Europejskiej. Dofinansowanie otrzymano z tytułu projektu Komisji Europejskiej SME Instrument, części programu Horyzont 2020. Dzięki pozyskanym funduszom, Billon zamierza ukończyć  dotychczasowe prace i rozpocząć fazę wdrażania swojego projektu odnośnie zapisu wrażliwych danych za pomocą blockchainu. Warto zaznaczyć, iż Billon konkurowało z ponad 1800 firmami, które również ubiegały się o powyższy grant.

Billon to jedna z najbardziej rozpoznawalnych spółek blockchainowych w Polsce. Ich autorskie rozwiązania doceniane są zarówno w UE, jak i na całym świecie. Zgodnie z komunikatem prasowym, wyróżnione przez Unię Europejską rozwiązanie eliminuje papier z obiegu dokumentów, umożliwiając wprowadzenie w pełni cyfrowych relacji między firmami a konsumentami. Poprzez zapis dokumentów w blockchainie (w tym wrażliwych danych), firmy mogą znacząco obniżyć koszty obsługi takiego nośnika – nawet o 50%. Oprócz redukcji kosztów, rekordy zapisane w rozproszonej księdze rachunkowej pozostają niezmienne, co dodatkowo potęguje wzrost bezpieczeństwa danych.

„Cieszę się, że Komisja Europejska wspiera innowacyjne europejskie firmy. Dzięki takim programom jak Horyzont 2020 małe fintechy, takie jak Billon Digital Services, są w stanie rywalizować na rynku z dużymi światowymi graczami. Dofinansowanie pozwoli firmie na dokończenie prac technologicznych, między innymi wprowadzenie usług podpisu cyfrowego i elektronicznego doręczenia dokumentów. Umożliwi też kolejne wdrożenia, nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach Unii Europejskiej i Azji Południowo-Wschodniej.” – powiedział prezes Grupy Billon, Wojtek Kostrzewa

Opracowany system jest zgodny z wszelkimi przepisami UE, a także RODO. Ponadto wydajność systemu jest ogromna i osiągać może do 5 milionów różnych dokumentów na dobę. Jak widać, polskie spółki z branży blockchainu podbijają rynek, z czego powinniśmy być niezmiernie dumni – szczególnie w dobie tak wysokiej konkurencji.

blockchain billon dofinansowanie unia europejska
źródło: pexels/pixabay

Billon otrzymało zezwolenie KNF na wydawanie pieniądza elektronicznego

Wszyscy, którzy śledzą wydarzenia na polskim rynku kryptowalut i technologii blockchain, znają negatywny stosunek polskich instytucji do tej branży. Komisja Nadzoru Finansowego wydała w zeszłym miesiącu specjalne pozwolenie spółce Billon. Komisja zezwoliła spółce na wydawanie e-pieniądza oraz świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji pieniądza elektronicznego. Poprzez fakt, iż Billon zajmuje się wykorzystaniem systemów opartych o technologię blockchain, pieniądz jest również wydawany za pośrednictwem tej technologii. Oprócz zezwolenia KNF, Billon brało udział w projektach blockchain u polskiego giganta naftowego PGNiG, a także w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

Co sądzicie o dofinansowaniu dla spółki Billon? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze