KNF zezwoliła na wydanie pieniądza elektronicznego!

1 795

Polskie przedsiębiorstwo Billon Solutions uzyskało zgodę i licencję Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) do utworzenia i zarządzania pieniądzem elektronicznym. Zgodnie z komunikatem KNF, Komisja zezwoliła na wydawanie pieniądza elektronicznego oraz świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji pieniądza elektronicznego przez spółkę Billon Solutions sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Spółka Billon świadczy usługi z zakresu technologii blockchain, a przedsiębiorsto pomogało wdrożyć tę technologię do m.in. PGNiG, czy BIK. Billon złożyło wniosek o licencję w sierpniu 2018 roku. 

Billon ma być pierwszym podmiotem, który uzyskał licencję instytucji pieniądza elektronicznego z użyciem blockchain. Zgodnie z licencją, podmiot może wydawać pieniądz elektroniczny w pełni odpowiadający definicji prawnej. Jako, że Billon to „blockchainowa spółka”, usługa wydawania pieniądza, a także obsługa płatności – będą świadczone przy użyciu technologii blockchain. Spółka posiada swoją siedzibę w Warszawie, a swoją działalność zamierza wykonywać na terenie Polski – dopóki rozwiązanie się nie przyjmie.

„Komisja zezwoliła na wydawanie pieniądza elektronicznego oraz świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji pieniądza elektronicznego przez spółkę Billon Solutions sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Zakres prowadzonej przez spółkę Billon Solutions sp. z o.o. działalności obejmuje wydawanie pieniądza elektronicznego oraz świadczenie usług płatniczych przy wykorzystaniu tego pieniądza.” – czytamy w komunikacie KNF

Spółka wielokrotnie udowodniła, iż polskie przedsiębiorstwa Fintech trzymają światowy poziom rozwoju tej branży. Billon stworzył technologię rozproszonego rejestru, która umożliwia cyfrowy sposób wymiany pieniędzy i danych. Silnik oparto na rewolucyjnej, skalowalnej i lekkiej architekturze blockchain. Według firmy, pozwala to na zapisywanie i przetwarzanie regulowanych walut oraz dokumentów w bezpiecznej i rozproszonej sieci. Oprócz tego możliwe są natychmiastowe i bezpośrednie płatności przy wyjątkowo niskich kosztach obsługi. Poprzez swój wkład w rozwój branyż Fintech w Polsce, spółka zaimponowała Komisji Nadzoru Finansowego, która poparła ich inicjatywę.

blockchain knf komisja nadzoru finansowego
źródło: pexels/pixabay

Współpraca spółki Billon z PGNiG oraz BIK

Billon Sollution pracowało przy kilku znanych polskich projektach blockchainowych. Takimi projektami były platformy operacyjne dla Biura Informacji Kredytowej (BIK) oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG).

Pod koniec 2017 roku, BIK i Billon nawiązali współpracę w celu opracowania rozwiązania dla trwałego nośnika informacji, określonego przez szereg rozporządzeń i dyrektyw UE. Współpraca BIK z firmą Billon ma mieć charakter długofalowy. BIK wierzy, że wykorzystanie technologii blockchain, opracowanej wedle wspólnych innowacyjnych założeń, pomoże sektorowi finansowemu zoptymalizować i unowocześnić efektywną komunikację z klientem.

PGNiG widzi natomiast przyszłość infrastruktury przesyłu danych za pomocą blockchainu, zarówno dla klientów indywidualnych. a także stworzenia platformy księgowania płatności. Jak wówczas stwierdzili, blockchain od Billon umożliwia natychmiastowy transfer regulowanych pieniędzy oraz danych. Dzięki temu może być wykorzystany przez niemal każdą branżę.

Co sądzicie o otrzymaniu licencji KNF przez Billon? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze