Biden chce regulacji kryptowalut

Prezydent Joe Biden nominował Briana Nelsona na podsekretarza w Departamencie Skarbu USA. Chodzi o stanowisko w jednostce do spraw terroryzmu i przestępstw finansowych.

Jeżeli nominacja zostanie potwierdzona, Brian Nelson zapowiada wdrożenie aktu prawnego zawierającego regulacje związane z kryptowalutami.

Konieczność wdrożenia nowych regulacji

Celem zapowiedzianych zmian jest przeciwdziałanie praniu pieniędzy, przy czym temat kryptowalut ma zostać potraktowany priorytetowo. Nominowany przyznał, że ustawa Anti-Money Laundering Act of 2020, którą kongres USA uchwalił w tym roku, dałaby władzy możliwość regulowania każdej waluty, niezależnie od jej formy. Potencjalny podsekretarz w Departamencie Skarbu USA potwierdził, że „priorytetem będzie dla niego wdrożenie tego aktu prawnego wraz z regulacjami dotyczącymi kryptowalut”:

„If I am confirmed, I will prioritize implementing that piece of legislation, including new regulations around cryptocurrency.”

Zgłaszanie transakcji kryptowalutowych do amerykańskiego urzędu podatkowego

Nowe przepisy pozwoliłyby podciągnąć transakcje dokonywane przy użyciu walut cyfrowych oraz innych aktywów pod przepisy związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Dodatkowo już w zeszłym miesiącu rząd wydał giełdom kryptowalutowym polecenie, aby zgłaszały wszystkie transakcje na kwoty przekraczające 10 000 dolarów do Internal Revenue Service (IRS to nic innego jak urząd podatkowy w USA).

Plusy i minusy wprowadzenia regulacji

Regulacja przepisów związanych z kryptowalutami budzi wiele emocji, zwłaszcza jeżeli weźmie się pod uwagę takie rozwiązania jak to, że sąd w USA umożliwia fiskusowi uzyskanie informacji o użytkownikach giełdy kryptowalut. Z drugiej strony nie brakuje opinii, że wprowadzenie regulacji może mieć zalety. Z pewnością wpłynęłoby to pozytywnie na opinie na temat rynku i przekonało wielu nowych inwestorów do ulokowania środków w kryptowalutach.

Joe Biden a kryptowaluty

Podczas kampanii wyborczej Joe Biden nie określił swojego stanowiska w sprawie kryptowalut. Jeżeli zastanawiasz się, jak jego rządy mogą wpłynąć na rynek, sprawdź artykuł Joe Biden nowym prezydentem USA. Co na to Bitcoin? Opisywaliśmy w nim, że niezależnie od tego, kto aktualnie rządzi, dodruk dolarów może mieć korzystny wpływ na kurs BTC.

Komentarze