Banki zaczną handlować kryptowalutami szybciej niż myślicie, twierdzi była szefowa JP Morgan ds. blockchainu

Copyright: pcruciatti Editorial Credit: pcruciatti/Shutterstock.com

Jak twierdzi Amber Baldet, była szefowa operacji dot. rozwoju i implementacji blockchainu w kuluarach JP Morgan, „banki zaczną handlować kryptowalutami znacznie szybciej niż ludzie o tym myślą”. Jak podaje CNBC, Amber powiedziała, że główne banki, tj. JP Morgan Chase, czy Goldman Sachs, mogą wkrótce zawojować światowy rynek kryptowalut.

Amber Baldet znalazła się na liście 40 najbardziej wpływowych młodych ludzi w amerykańskim dwutygodniku Fortune. Prowadziła „Centrum Doskonałości Blockchain” J.P. Morgan, wydział pracujący nad doskonaleniem technologii blockchain w strukturach banku JP Morgan. Odegrała kluczową rolę w ustanowieniu strategii rozwojowych blockchainu w przedsiębiorstwie.

Podczas rozmowy w CNBC i pytaniu odnoszącym się do ingerencji i inwestycji banków w rynek kryptowalutowy, odpowiedziała:

„Myślę, że ten czas nadejdzie szybciej, niż ludzie prawdopodobnie myślą . Ale nawet tam, gdzie jest wola wykonania, ramy prawne i regulacyjne rzucają pewne wyzwania.” – powiedziała Amber Baldet podczas rozmowy dla CNBC

W kwietniu opisywaliśmy kontynuacje rozwoju blockchainu Ethereum w JP Morgan. JP Morgan Chase & Co przetestował nową platformę blockchainu do wydawania instrumentów finansowych w Narodowym Banku Kanady i innych dużych przedsiębiorstwach. Według badaczy z JP Morgan, Blockchain Ethereum powinien usprawnić proces powstawania, rozliczania, spłat stóp procentowych i innych procesów bankowych.

Banki
źródło: pexels

Kryptowaluty to rewolucja

Od początku istnienia kryptowalut największe światowe banki sceptycznie i z dużym dystansem obarczały temat walut wirtualnych, które kompletnie odbiegały od ówczesnego, bankowego modelu „waluty”. Powstanie Bitcoina w 2009 roku ustanowiło barierę oraz swoisty protest przeciwko całemu światu bankowemu, jak i sposobie zarządzania pieniędzmi, tworzeniem sztucznej inflacji i kreowaniem konfliktów zbrojnych, tworzeniem monopolu na rynku pieniężnym, chociażby zamrażając konta, czy ustanawiając ogromnie niskie, dzienne limity wypłat w bankomatach.

Goldman Sachs i giełda kryptowalut Poloniex

W lutym 2018r, giełda kryptowalut Poloniex została sprzedana firmie Circle za 400 milionów dolarów. Spółka jest wspierana przez bank inwestycyjny Goldman Sachs, co pokazuje, jak szybko rośnie zainteresowanie sferą kryptowalut w społeczności bankowej. Poloniex jest już dostępny w ponad 100 krajach, a Circle planuje dalszy rozwój platformy w innych krajach. Zarząd i pracownicy Goldman Sachs cyklicznie poruszają temat kryptowalut oraz technologii blockchain. Z reguły są to głosy sceptycyzmu. Jak piszą na oficjalnej stronie banku, są zainteresowani wdrażaniem i rozwojem blockchainu, lecz bez uznania pełnej aprobaty dla kryptowalut.

Co sądzicie o słowach byłej szefowej ds. blockchainu w banku JP Morgan? Czy banki już teraz inwestują i obstawiają ogromne środki na rynku walut wirtualnych? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze