Bank Silvergate otrzymał 4,3 mld pożyczki od banku federalnego

2 220

Rok 2022 nie był dla banku Silvergate, podobnie jak dla całej branży, rokiem łatwym. Mimo ogromnych spadków i bankructwa wielu firm wszystko wskazuje jednak na to, że wbrew spekulacjom o potencjalnej niewypłacalności, bank Silvergate „nie pływał nago” i z obecnej bessy uda mu się wyjść obronną ręką.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez portal americanbanker.com, Silvergate miał zakusy do wspomnianego „pływania nago podczas przypływu”, jednak swoich, całkiem pokaźnych kąpielówek użyczył mu w czwartym kwartale 2022 Federalny Bank Pożyczek Mieszkaniowych (o ile można to tak przetłumaczyć, w oryginale – Federal Home Loan Bank), który dzielnie obronił Silvergate przed upadkiem i wspomógł krypto-bank kwotą 4,3 mld dolarów.

Silvergate przyznał w zeszłym tygodniu, że by załatać dziurę w finansach i pokryć zobowiązania o łącznej wartości 8 mld dolarów, bank został zmuszony do sprzedaży posiadanych aktywów z dużą stratą. Jak widać sprzedaż aktywów nie wystarczyłaby na załatanie całej dziury – zgodnie z dokumentacją firmy, pożyczka Federal Home Loan Bank dla Silvergate została udzielona pod koniec roku w celu ratowania płynności, a co za tym idzie wypłacalności banku Silvergate.

Zobacz też: Google, General Motors i Ford inwestują w „wirtualne elektrownie”

Choć założona w 1930 instytucja Federal Home Loan Bank pierwotnie faktycznie działała w obszarze pożyczek mieszkaniowych, tak obecnie ma z tym niewiele wspólnego, a jej szeroka działalność obejmuje m. in. banki komercyjne, spółdzielcze kasy pożyczkowe, przemysłowe firmy pożyczkowe, instytucje oszczędnościowe, firmy ubezpieczeniowe i jak się okazuje – banki działające w sektorze cyfrowych aktywów.

Według oficjalnych informacji, Federal Home Loan Bank jest w stanie pozyskiwać fundusze na światowych rynkach kapitałowych „po korzystnych stawkach i na korzystnych warunkach” – wszystko po to, by udzielać swoim klientom stosunkowo tanich pożyczek.

W sierpniu Federalna Agencja Finansowania Mieszkalnictwa (Federal Housing Finance Agency) poinformowała, że zamierza „dokonać przeglądu systemu Federal Home Loan Bank System, dlatego że jej realny wkład w mieszkalnictwo wydaje się znikomy.”

Zobacz też: Ekonomiczna wojna USA-Chiny o to, w czyjej walucie będzie rozliczana ropa naftowa

Komentarze