Atak na serwery Media Markt

2 841

Niebezpiecznik poinformował dzisiaj o ataku hakerskim na serwery sklepów Media Markt. Według informacji podesłanych przez jednego z czytelników portalu, serwery firmy zostały zaszyfrowane oprogramowaniem Hive.

Podobnie jak w przypadku innych ataków polegających na zaszyfrowaniu danych, hakerzy domagają się zapłaty okupu w kryptowalucie. W dodatku chodzi o zawrotną kwotę 240 milionów dolarów, co przekłada się na prawie miliard złotych.

Miliard złotych okupu

Trudno uwierzyć, że nawet jeżeli Media Markt zdecydowałby się na zapłacenie okupu, to firma mogłaby sobie pozwolić na wydanie prawie miliarda złotych. Jest to ogromna kwota nie tylko jak na polskie warunki. Nawet w przypadku zagranicznych firm kwoty, których domagali się hakerzy, wynosiły najczęściej od kilku do kilkunastu milionów dolarów:

W pewnym momencie ataki hakerskie polegające na szyfrowaniu danych znajdujących się na komputerach ofiar i żądaniu pieniędzy w kryptowalutach stały się na tyle istotnym problemem w USA, że do sprawy włączył się prezydent Stanów Zjednoczonych. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Biden zarządza śledztwo w sprawie ataku ransomware na Kaseya.

Jakie dane wpadły w ręce hakerów?

Na razie nie wiadomo, czy hakerom odpowiedzialnym za atak na Media Markt udało się przejąć dane klientów sklepu lub pracowników firmy. Dla własnego spokoju warto jednak jak najszybciej zmienić hasło, zwłaszcza jeżeli na jakiejś stronie używane jest to samo, które było wykorzystywane w sklepie internetowym Media Markt.

Polski oddział MediaMarktSaturn Retail Group potwierdził portalowi Niebezpiecznik, że firma rzeczywiście stała się celem hakerów, a informacje związane ze sprawą zostały przekazane odpowiednim władzom.

W związku z atakiem niektóre usługi dostępne w stacjonarnych sklepach Media Markt mogą chwilowo nie być dostępne.

Więcej informacji na temat ataku znajdziesz na stronie https://niebezpiecznik.pl/post/media-markt-i-saturn-zhackowane/.

Komentarze