Altcoinowy Exodus | Gdzie leży granica dominacji Bitcoina?

1 613

Analityk rynku kryptowalut Mati Greenspan spekuluje, że obecny poziom dominacji bitcoina w porównaniu z resztą rynku kryptowalut może być najwyższy, jaki ten kiedykolwiek osiągnie. Greenspan sądzi, że kiedy ostatnio dominacja BTC była tak wysoka rynek nie był rozwinięty i gotowy na cyfrowe aktywa inne niż Bitcoin. Gdzie zatem leży granica dominacji Bitcoina? 100%?

Czy takie myślenie nie jest jednak w dużej mierze ograniczone? Analitycy dochodzą do wniosku, że większość ostatnich wzrostów, które doprowadziły Bitcoin do obecnego poziomu dominacji, odbyło się bezpośrednio kosztem rynku altcoin.

Poziom dominacji Bitcoina? Teraz już tylko w górę

Greenspan opublikował dziś na Twitterze swoją sugestię, że obecny poziom dominacji Bitcoin ~ 70% może być najwyższy, jaki król kryptowalut jest w stanie kiedykolwiek osiągnąć. Uzasadnienie jest takie, że przed boomem altcoinów w 2017 roku nie istniał nawet rozwinięty rynek altcoinów.

Pamiętajmy jednak, że altcoiny nie pojawiły się dopiero w 2017 roku. Podczas hossy w 2013 r. istniał dla nich całkiem nieźle prosperujący rynek, aczkolwiek w znacznie mniej imponującej skali. Nazwy były inne, sumy pieniędzy mniejsze, ale szum wokół altcoinów w tamtym czasie był porównywalny z dzisiejszym.

Ponadto istnieje mnóstwo różnych wydarzeń, które tak naprawdę nakierowane są na zwiększenie udziału w kapitalizacji rynkowej w zasadzie tylko dla bitcoina. Jeśli sprawdzą się najbardziej optymistyczne prognozy dotyczące uruchomienia platformy Bakkt, realne może być instytucjonalne szaleństwo zakupów w miliardach dolarów. Bakkt nie ogłosił planów wspierania w najbliższej przyszłości żadnego innego zasobu cyfrowego. Taki wzrost presji zakupowej prawdopodobnie mógłby przynieść korzyści jedynie rynkowi Bitcoin.

Co jeszcze może spowodować wzrost ceny bitcoinów w oderwaniu od reszty rynku altcoinów? Prawdopodobnie wiadomość, że duża globalna siła gospodarcza potajemnie dodaje bitcoiny do swoich rezerw. Wielu zwolenników cyfrowego złota wcześniej oświadczyło, że takie objawienie prawdopodobnie skłoniłoby inne kraje do pójścia w ich ślady. To zaś mogłoby gwałtownie podnieść ceny:

Bitcoin nie potrzebuje już gwałtownych wzrostów, aby utrzymać dominację na poziomie 70%. Czy dojdzie do swoistego exodusu posiadaczy altcoinów w stronę bitcoina?

Dajcie znać w komentarzach, w jakich barwach postrzegacie to zagadnienie. Zapraszamy do dyskusji.

Komentarze