Ile mogę zarobić na stakingu ETH? | Przypominamy najważniejsze fakty odnośnie PoS Ethereum
Wiodąca platforma obliczeniowa inteligentnych kontraktów Ethereum ma zamiar, jak wiecie, przejść z obecnego protokołu konsensusu Proof-of-Work do Proof-of-Stake. To przejście jest częścią jego naturalnej ewolucji, a twórcy Ethereum są nieugięci w twierdzeniu, że w końcu to nastąpi. W głowach sympatyków kryptowalut rodzi się pytanie: Ile mogę zarobić na stakingu Ethereum?
Proof-of-Stake ma rozwiązać palący problem skalowalności Ethereum, umożliwiając sieci przetwarzanie o kilka rzędów wielkości więcej transakcji niż jest ona w stanie obsłużyć obecnie. Umożliwi to również posiadaczom Etheru (ETH) czerpanie korzyści w tej kryptowalucie poprzez staking. Przypomnijmy sobie kilka faktów i usystematyzujmy, co wiemy dotychczas.
Jak Ethereum przechodzi z PoW do PoS?
Zmiana protokołu konsensusu sieci jest częścią większego zestawu planowanych aktualizacji, znanego jako Serenity. Po pełnym wdrożeniu Serenity przemieni dotychczasowe Ethereum na Ethereum 2.0.
Zakres Serenity jest znacznie szerszy niż ruch zamiany PoW na PoS. Obejmuje bowiem także zamianę wirtualnego silnika Ethereum (EVE) – „serca” sieci na eWASM z elementami kwantowymi oraz radykalną poprawą przeżywalności sieci.
Wprowadzenie stakingu w Ethereum jest pierwszym krokiem Serenity:
- Wszystko zaczyna się od wdrożenia protokołu Casper PoS na równoległym łańcuchu nawigacyjnym. Casper zajmie się problemem skalowalności i zagrożenia centralizacji poprzez PoW. W środowisku PoW garść puli wydobywczych odpowiada za większość haszowania.
- Casper przygotowuje grunt pod proces o nazwie „sharding”.Sharding rozkłada obciążenie sieci na kilka mniejszych baz danych, radykalnie zwiększając wydajność. Jest niezwykle trudny do wdrożenia w łańcuchach bloków PoW, ale o wiele łatwiej w środowisku PoS.
- W konsekwencji Caspera pojawia się „difficulty bomb” PoW. Z początku sprawia, że wydobycie jest bardzo trudne i całkowicie niemożliwe. Jest przeznaczony dla górników przechodzących do łańcucha PoS.
- Ostatecznie cały łańcuch PoW zostaje opakowany w łańcuch PoS, wykorzystując potężny inteligentny kontrakt.
Ile mogę zarobić na stakingu Ethereum?
Aby stakować Ether (ETH), a tym samym zyskać „zarobek” w postaci nowych ETH, użytkownicy mogą zdeponować minimalną wymaganą sumę ETH w specjalnym portfelu, powiązanym ze smart kontraktem (masternode). Wielkość depozytu określa ilość otrzymywanych nagród.
Jaka jest minimalna ilość do stakowania? Początkowo rozważano absurdalną sumę 1500 ETH. Obecnie mówi się o minimum 32 ETH.
Jeśli ktoś nie może sobie pozwolić na sfinansowanie pełnego masternode, zawsze może dołączyć do staking pool. Pule rozdzielają nagrody między swoich członków na podstawie kwoty, którą wnoszą.
W tej kwestii nic nie jest pewne. Stakingrewards.com szacuje, że dzienny zysk może wynosić około 0,36%, co daje roczny zysk na poziomie 4,30%. Staker, który zablokuje minimum 32 ETH w puli, może zatem zarobić 0,82 USD dziennie i 297,67 USD rocznie.
Wyzwania związane z przejściem na PoS w sieci Ethereum
Aktualnie programiści Ethereum są pewni jednego. Już teraz nie chodzi bowiem o to, „czy” Casper zagości w sieci, ale „kiedy”. Mówi się o 3 stycznia 2020 r. Możliwe są oczywiście opóźnienia. Biorąc pod uwagę liczbę przeszkód do pokonania, nie jest to zaskakujące.
Pomijając fakt, że zmiana protokołu konsensusu sprawi, że niektórzy członkowie społeczności będą niezadowoleni, oto krótki przegląd potencjalnych problemów technicznych:
- Pierwsza implementacja Caspera może otworzyć nieoczekiwane luki w zabezpieczeniach. Mając na początku do 250 walidatorów, cała sieć staje się łatwym celem dla hakerów;
- Staking ma na celu rozwiązanie problemu centralizacji. Co ciekawe, dzieje się to poprzez przekazanie więcej mocy tym, którzy mają więcej ETH. Rzeczywiście może to doprowadzić do wzbogacenia się już zasobnych portfeli. Jeśli tak się stanie, PoS w Ethereum może okazać się strzałem w stopę, przynajmniej w odniesieniu do centralizacji;
- Ataki 51% jest w łańcuchu PoS bardzo niebezpieczny. Bez angażowania PoW, atakujący może przepisać znacznie dłuższą część łańcucha. Na szczęście programiści już wiedzą, jak rozwiązać ten problem;
- Stakowanie ETH wiąże się z ryzykiem. Zagrożenie wynika z konieczności utrzymywania zablokowanych środków online w „gorącym” portfelu. Górnicy PoW mogą odbierać nagrodę i przechowywać je w cold storage. Stakersom nie będą jednak mogli liczyć na ten sam luksus;
- Możliwe jest wycofanie stakowanych ETH. Ci, którzy sobie tego zażyczą, mogą dołączyć do kolejki wypłat. Jeśli nie ma kolejki, wypłaty potrwają co najmniej 18 godzin.
Staking ETH to mimo wszystko wielka sprawa
Nigdy wcześniej tak duży cyfrowy kapitał rynkowy nie zdecydował się na taką dużą transformację. Jeśli Serenity Ethereum okaże się sukcesem, ustanowi precedens, który inne wiodące projekty blockchain będą mogły realizować w przyszłości.
Czy PoS jest rzeczywiście magicznym rozwiązaniem dla skalowalności? Jeśli Serenity rzeczywiście poradzi sobie ze skalowalnością zgodnie z oczekiwaniami, da ekosystemowi Ethereum ogromny wzrost użyteczności. Według Vitalika Buterina skalowalność jest głównym problemem, który obecnie uniemożliwia Ethereum wykorzystanie swojego prawdziwego potencjału.
Jaka jest Wasza opinia na ten temat? Zapraszamy do dyskusji.