Alior Bank Zmierza w Kierunku Blockchain

1 952

Alior pionierem na polskim rynku blockchain

Polski uniwersalny bank Alior, który rozpoczął swoją działalność w roku 2008, rozpoczyna ekspansję w stronę technologii rejestrów rozproszonych. Spółka notowana na GPW jako jedna z pierwszych instytucji finansowych na rodzimym rynku prowadzi wewnętrzny projekt blockchain. Pomimo ogromnego światowego zainteresowania tą nowatorską technologią, można zaobserwować stagnację w kierunkach rozwoju jej w Polsce. Z pewnością zła prasa walut cyfrowych, ostrzeżenia KNF i NBP oraz mnogość projektów uważanych za piramidy finansowe ogranicza inwestycje blockchainowe. Alior Bank zdecydowanie zaznacza, iż testy prowadzone w ich firmie związane są z publiczną siecią blockchain o otwartym kodzie – Ethereum. W obliczu sytuacji niesprzyjającego ekosystemu prawno-instytucjonalnego w stosunku do kryptowalut, taka decyzja może pozytywnie zaskakiwać. Przedsięwzięcie opracowywane przez Alior zakłada użycie sieci blockchain jako elektronicznego notariusza do zdalnej i ogólnodostępnej weryfikacji integralności dokumentów bankowych. Rejestr rozproszony posłużyć ma jako medium do przechowywania tzw. haszy, czyli kryptograficznych skrótów zawartości danych plików. Natomiast oryginalne pliki składowane będą w bazach danych opartych o rozwiązania chmurowe lub IPFS (InterPlanetary File System). IPFS jest zdecentralizowanym internetowym protokołem do przechowywania danych bazujący na założeniu połączenia użytkowników w procesie peer-to-peer.

Rejestr początkowo ma być używany do sprawdzania autentyczności w czasie sprawozdań finansowych spółki. Co ciekawe, dzięki zastosowaniu publicznej sieci rozproszonej każda osoba, nawet niebędąca klientem banku, będzie mogła odpytać blockchain, uwierzytelniając hasze. Solucja na podstawie Ethereum ma chronić konsumentów przed sytuacjami takimi jak upadłość instytucji, kiedy to dokumenty przechowywane na serwerach banku mogą bezpowrotnie przepaść. Kierunek rozwoju technologii rejestrów rozproszonych obrany przez Alior bardzo dobrze wpasowuje się w trend usług notaryzacyjnych związanych z blockchain. Na początku tego roku Związek Banków Polskich ogłosił przetarg na studium potencjalnych rozwiązań sektorowych, które mogą spełniać wymogi tzw. Trwałego Nośnika. Jednym z zaproponowanych przez IBM systemów wspólnie testowanych z Krajową Izbą Rozliczeniową jest Fabric – prywatna implementacja blockchain dla firm.

 

Tomasz Kurowski, maj 2018.

Źródła i referencje:

  1. https://www.spidersweb.pl/2018/05/alior-bank-blockchain.html Alior Bank ogłasza projekt notaryzacyjny w oparciu o blockchain Etheruem.
  2. https://www-03.ibm.com/press/pl/pl/pressrelease/53675.wss IBM oraz KIR prowadzą projekt Trwałego Nośnika na prywatnym blockchainie.
Komentarze