80% zasobów Tether na 318 adresach

Porównywanie Tethera z Bitcoinem to grzech. Dla jasności, ten artykuł nie ma na celu takiej profanacji. Tether kryptowalutą nie jest. Jest stablecoinem. W żadnym wypadku nie jest kryptowalutą w sensie rozumienia poszanowania zasad Satoshiego Nakamoto.

Wyjaśnienie „oczywistej oczywistości” mamy już za sobą. Warto teraz zwrócić uwagę na rozkład sił, jeżeli chodzi o kontrolowanie zasobów Tethera. Do czego wykorzystywany jest popularny stablecoin sygnalizował już w swoim artykule jeden z moich redakcyjnych kolegów.

Adresy zawierające duże ilości Bitcoinów, popularnie nazywane „wielorybami”, przechowują prawie jedną piątą największej kryptowaluty świata.

źródło: Bitinfocharts.com

Luźne porównanie z sytuacją w obozie Tether przynosi zgoła odmienne obserwacje i wnioski. Analiza Coin Metrics pokazuje, że lekko ponad 300 podmiotów kontroluje około 80% Tether – tokena, który służy jako środek handlu na wielu największych giełdach kryptowalut na świecie!

Dystrybucja własności Tether

źródło: tutaj

Tether był w centrum zainteresowania branży od początku swojego istnienia, tj. 2015 r. Stablecoin był wykorzystywany jako środek na zapewnienie płynności giełdom. Kontrowersje wokół Tethera narosły wówczas, gdy, pojawiły się obawy dotyczące nielegalnych zastosowań, które utrudniały giełdom zabezpieczenie usług bankowych. Prokurator generalny Nowego Jorku w kwietniu 2019 oskarżył firmy stojące za Tether o udział w tuszowaniu strat i mieszaniu funduszy klientów i korporacji. Niektórzy z założycieli i niektóre giełdy nazywani są nawet w mediach społecznościowych „mafią Tether”.

„Koncentracja zasobów Tether sugeruje, że kontrola nad stablecoinem jest w rękach kilku centralnych graczy, którzy mogą wpływać na wahania kursu bitcoina i mają w tym swój interes”, powiedział John Griffin, profesor finansów na University of Texas w Austin. „Sugeruje to również, że wielu graczy giełdowych ma szczególny interes w tym, aby interes z Tether stale się kręcił”.

318 adresów trzyma 80% USDT

Według Coin Metrics istnieje 318 adresów, które zawierają co najmniej milion dolarów w Tether. W porównaniu z Tetherem (patrz wstęp artykułu), Bitcoin jest tak naprawdę szeroko rozpowszechniony. Według BitInforCharts.com ponad 20 000 adresów Bitcoin ma saldo w wysokości co najmniej 1 miliiona dolarów.

Bloomberg komentuje, że wysoka koncentracja własności Tether podnosi poziom ryzyka na już i tak wysoce niestabilnym rynku kryptowalut o wartości 300 miliardów dolarów. Według kapitalizacji rynkowej wynoszącej 4 miliardy USD Tether był wykorzystywany w 40% i 80% wszystkich transakcji na dwóch z czołówki największych giełd kryptowalutowych na świecie – odpowiednio Binance i Huobi (dane Coin Metrics).

źródło: tutaj

Nic Carter, współzałożyciel Coin Metrics powiedział, że wśród posiadaczy dużych ilości Tether są brokerzy, którzy zaspokajają chińskich inwestorów potrzebujących wymiany juana. Ostatnimi czasy pojawiła się ponadto korelacja juana z bitcoinem, o czym wyczerpująco pisał stokarz.

John Griffin połączył stablecoina z manipulacjami na rynku i gigantycznym wzrostem ceny Bitcoin w 2017 roku.

Coin Metrics sprawdził adresy, które zawierają z co najmniej 1 milion dolarów w Tetherze na blockchainach OMNI i Ethereum. Warto przypomnieć, że Tether jest również używany w kilku innych mniejszych księgach cyfrowych. Jedna osoba lub firma może posiadać wiele adresów, a zatem koncentracja własności USDT może być znacznie większa.

Komentarze