Prawie 14 000 artykułów z Bitcoinem w Google Scholar w 2019 roku!

3 stycznia 2020 roku sieć Bitcoina skończy 11 lat. Nowa technologia zmieniła życie wielu osób. Od momentu powstania Bitcoina specjaliści zaczęli tworzyć coraz więcej naukowych publikacji zgłębiających jego naturę. W samym roku 2019 na najpopularniejszą kryptowalutę powoływało się ponad 13 700 artykułów w Google Scholar.

Profesor Bitcoin

Satoshi Nakamoto w 2008 roku nie przewidywał, że jego twór stanie się tematem akademickich debat o zasięgu globalnym. Już w 2009 roku nauczyciele, analitycy i studenci podjęli dyskusję na temat rynkowej innowacji. Zaledwie po roku funkcjonowania, Bitcoin znalazł się w 83 publikacjach na platformie Google Scholar. W 2010 roku liczba ta skoczyła do 136. 

google scholar

Wszelkie badania oraz rozwój teorii kryptowalut pomagają stworzyć wielką bazę wiedzy. Dokumenty poświęcone cyfrowym walutom pomogły ustanowić standardy i potwierdzić fakty dotyczące otoczenia technologicznego króla kryptowlaut. Badania te w dużym stopniu przyczyniają się do dalszego rozwoju technologii, a wiele późniejszych projektów kryptowalutowych czerpie z opublikowanych badań i publikacji naukowych.

Ciekawe są również tendencje, które pojawiają się w badaniach. W latach 2011-2013 dominowało przekonanie o tym, że blockchain to przede wszystkim sposób na zmarnowanie zasobów. Sam Bitcoin był traktowany jedynie jako ciekawostka, która nie ma prawa przetrwać. O ile temat zużycia energii przez sieć najpopularniejszej kryptowaluty powraca jak bumerang, o tyle sam Bitcoin ma się bardzo dobrze i stale się rozwija.

Największe przełomy w przyroście liczby artykułów naukowych, które pojawiły się w Google Scholar, datowane są na rok 2014 oraz 2018. W obu przypadkach doszło do dwukrotnego zwiększenia się liczby publikacji. Istotne jest to, że liczba pozycji zwiększa się każdego roku. Pokazuje to, że również na gruncie naukowym temat Bitcoina nie wyczerpuje się.

Polski Bitcoin Naukowy

Przeglądając bazę wyłącznie polskich publikacji poświęconych Bitcoinowi, GoogleScholar pokazuje 549 wyników, natomiast poszukując pozycji związanych z szeroko pojętymi kryptowalutami, znajdziemy 311 publikacji. Wśród nich są pozycje o tematyce ekonomicznej, ale także finansowej, społecznej, technologicznej i prawnej. Pokazuje to, że polskie środowisko naukowe interesuje się kryptowalutami i technologią blockchain na wielu płaszczyznach i bada temat w wielu różnych aspektach jego funkcjonowania. 

W tym samym czasie inna platforma Google – YouTube prowadzi kampanię przeciwko kryptowalutowym YouTuberom.

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze