BitMEX Research wykrył domniemany double spending na Bitcoinie

Zdaniem BitMEX Research, w sieci Bitcoin doszło do przeprowadzenia transakcji o charakterze double spending (podwójnego wydatkowania). Miałaby ona opiewać na wartość 21 USD.

BitMEX Research zidentyfikował podejrzaną transakcję double spending o wartości 0,00062063 BTC – około 21 USD. Nie wydaje się, aby był to przykład zastosowania mechanizmu replace-by-fee.

ForkMonitor firmy BitMEX zauważył, że „na wysokości bloku 666833 wyprodukowano wiele bloków”. BitMEX Research opublikowałł na Twitterze wiadomość o nastepującej treści:

Powód do niepokoju?

Godzinę później BitMEX Research przypisał osierocony blok do transakcji RBF, w której niepotwierdzona transakcja jest zastępowana nowym transferem za wyższą opłatą. ForkMonitor zaktualizował swój komunikat, stwierdzając: „Żadne RBF nie zostały wykryte”.

Australijczyk BSV Eli Afram, który sympatyzuje z BSV, zwrócił uwagę na „mieszane doniesienia” z BitMEX Research. Stwierdził, że podwójnie wydana transakcja powinna być powodem do niepokoju i to pomimo jej niewielkiej wartości:

„Wygląda więc na to, że na BTC doszło do podwójnego wydatkowania… Nie na RBF (replace-by-fee), aczkolwiek w sposób faktyczny. Zaledwie 22 USD … ale – to mogło być 22 miliony”.

Czym jest double spending?

Whitepaper Bitcoina Satoshiego Nakamoto z 2009 roku zawiera rozwiązanie problemu podwójnego wydatkowania. Wyzwanie polegające na zapewnieniu, że zdecentralizowana sieć może autonomicznie weryfikować, czy te same monety nie zostały przesłane więcej niż raz, utrudniło wcześniejsze próby oszustw z wykorzystaniem cyfrowej gotówki.

W lipcu 2020, firma ZenGo, zajmująca się bezpieczeństwem kryptowalut, zidentyfikowała exploit podwójnego wydatkowania, którego celem było kilka popularnych portfeli Bitcoin. Podczas gdy producenci portfeli zaczęli zajmować się exploitem, zwolennik Bitcoin Cash Hayden Otto ostrzegł, że luka w zabezpieczeniach może być nieodłącznym elementem funkcji replace-by-fee.

Andreas Antonopoulos: Bitcoin jest bezpieczny

Podczas live’a: “Cryptocurrency Explained: Understanding “Double-spend” Andreas Antonopoulos skrytykował sposób, w jaki zostały przedstawione powyższe zjawiska.

Inni eksperci również podzielają opinię Andreasa. Lucas Nuzzi z Coinmetrics stwierdził również, że zdarzenie było prawdopodobnie spowodowane przez użytkownika, który chciał wysłać te 21 dolarów szybciej, zwiększając swoją opłatę:

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze