Oto rynki NFT, na których wystawiają się najlepsi

NFT to rynek, który odnotował w ostatnich latach ogromny sukces. Wzrost NFT jest ogromny, a całkowita wielkość sprzedaży przekroczyła w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 r. prawie 2,5 mld USD. Co zaskakujące, wartość sprzedaży NFT w 2020 r. wyniosła 13,7 mln USD. Widać zatem wyraźnie, że wzrost tej branży jest ogromny i to w bardzo krótkim czasie. Doprowadziło to do rozwoju mnóstwa rynków NFT, a wielu fanów tokenów niewymienialnych zarobiło na nich niemałe pieniądze…

Dwa słowa o NFT, jeśli jeszcze o nich nie słyszałeś

NFT to tokeny niewymienialne, funkcjonujące jako smart kontrakty na blockchainach. Są to unikalne przedmioty, których nie da się zastąpić czymś innym. Analogią do NFT (aczkolwiek także przykładem) może być jedyna w swoim rodzaju kartą kolekcjonerska, której nie można po prostu zastąpić żadną inną. Jeśli wymienisz swoją kartę na inną, otrzymasz coś zgoła odmiennego. Zawsze będą się one różnić od siebie określonymi, pojedynczymi cechami lub też zestawami cech.

Obecnie większość transakcji NFT ma charakter cyfrowy. Dzięki temu twórcy szczególnie łatwo mogą zaoferować swoim sympatykom coś rzadkiego i wyjątkowego. Niektóre NFT są dziełami sztuki cyfrowej. Ludzie zbierają je teraz, tak jak kolekcjonerzy sztuki zbierają fizyczne obrazy. Niektóre z NFT zostały sprzedane po nadzwyczaj wysokich cenach. Jeden z tokenów autorstwa artysty cyfrowego o pseudonimie Beeple został sprzedany za 69 milionów dolarów. Zresztą, zobacz sam:

Bardziej przyziemną wersją nowoczesnego cyfrowego NFT są na przykład CryptoKitties. Jest to gra na blockchainie Ethereum, w której użytkownicy mogą kupować, sprzedawać i hodować cyfrowe „koty”. Każdy „kot” jest wyjątkowy.

Pod pewnymi względami NFT są podobne do bitcoinów i innych kryptowalut, z tym wyjątkiem, że są one niewymienialne 1 do 1. Pierwsze NFT były częścią łańcucha bloków Ethereum, który przechowuje dodatkowe informacje, aby wyróżnić wyjątkowe cechy tokenów. Inne łańcuchy bloków również zainteresowały się tym trendem (Solana, Tezos). Ze względu na odmienną technologię blockchain stojącą za poszczególnymi NFT, nie na wszystkich rynkach NFT możesz kupować i sprzedawać wszystkie rodzaje tokenów. Twórcy często wybierają rynek NFT na podstawie tego, czy obsługuje on określony standard tokenów NFC. Ethereum ma dwa standardy: ERC-721 i ERC-1155. Binance wydała standardy BEP-721 i BEP-1155. Dwa standardy „1155” różnią się od oryginalnych standardów „721”, ponieważ umożliwiają łączenie i przeprowadzanie transakcji wielu NFT.

Większość platform NFT wymaga od kupujących posiadania cyfrowego portfela i używania kryptowalut do płacenia za tokeny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie przeczytaj poniższy wpis.

Słowem wyjaśnienia

Jestem świadomy, że trudno – w relatywnie niedługim wpisie – omówić wszystkie rynki NFT, z których zapewne część z Was korzysta i które mogłyby, aczkolwiek nie znalazły się w niniejszym zestawieniu. Skupiłem się przede wszystkim na rynkach, na których – zdaniem wielu członków społeczności – znaleźć można jedne z najbardziej oryginalnych dzieł. Ethereum pozostaje natywnym ekosystemem dla tokenów niewymienialnych i właśnie na kanwie tego blockchaina zyskiwały one największą popularność. Rozumiem, że w obliczu wysokich opłat transakcyjnych w Ethereum użytkownicy oraz twórcy coraz częściej zwracają się w stronę rynków operujących na alternatywnych blockchainach, takich jak Solana czy Tezos. Nie ulega wątpliwości, że zasługują one uwagę w ramach osobnych opracowań.

TOP 10 rynków NFT

1. OpenSea

OpenSea określa się często mianem największego rynku NFT. Oferuje szeroką gamę tokenów, w tym dzieła sztuki, nazwy domen, tokeny metaversu, karty kolekcjonerskie, sportowe i inne przedmioty kolekcjonerskie. Rynek ten notuje aktywa ERC721 i ERC1155. Na OpenSea możesz kupować, sprzedawać i odkrywać ekskluzywne zasoby cyfrowe, takie jak Axies, domeny ENS, CryptoKitties, parcele Decentraland i inne. W ofercie platformy znajdują się tokeny blisko tysiąca projektów.

Twórcy mogą tworzyć również własne tokeny, korzystając z wbudowanego w OpenSea narzędzia. Możesz go używać do tworzenia kolekcji i NFT za darmo, bez konieczności pisania nawet jednej linijki kodu. Jeśli opracowujesz własny smart kontrakt na grę, cyfrową kolekcję lub inny projekt z unikalnymi cyfrowymi przedmiotami w łańcuchu bloków, możesz go potem łatwo wystawić na sprzedaż na OpenSea. Zobacz, jak to zrobić:

Jeśli sprzedajesz przedmioty w OpenSea, możesz sprzedać przedmiot za ustaloną cenę lub wystawić go na aukcję.

2. Rarible

Rarible to należący do społeczności rynek NFT, którego „właściciele” posiadają token ERC-20 RARI. Rarible przyznaje token RARI aktywnym użytkownikom platformy, którzy kupują lub sprzedają NFT na rynku. Co tydzień dystrybuuje 75 000 RARI.

rarible

Platforma kładzie szczególny nacisk na zasoby artystyczne. Twórcy mogą używać Rarible do „mintowania” nowych NFT, aby sprzedawać swoje dzieła, niezależnie od tego, czy są to książki, albumy muzyczne, sztuka cyfrowa czy filmy. Twórca może nawet pokazać zajawkę swojego dzieła każdemu, kto odwiedzi Rarible, ale ograniczyć pełną wizualizację projektu dla ostatecznego nabywcy.

Na Rarible kupisz i sprzedasz NFT w kategoriach takich jak sztuka, fotografia, gry, metaverse, muzyka, domeny, memy i inne.

3. SuperRare

SuperRare kładzie duży nacisk na bycie rynkiem, na którym ludzie mogą kupować i sprzedawać unikalne, pojedyncze wydania cyfrowych dzieł sztuki. Każda grafika jest autentycznie tworzona przez artystę w sieci i tokenizowana jako przedmiot cyfrowy, który możesz kupić i sprzedać.

superrare

Każda grafika w SuperRare to cyfrowy przedmiot kolekcjonerski – cyfrowy obiekt zabezpieczony kryptografią i transparentny na blockchainie. SuperRare zbudowało swoją sieć społecznościową na szczycie rynku. Wszystkie transakcje są dokonywane przy użyciu etheru, natywnej kryptowaluty sieci Ethereum.

4. Foundation

Foundation to specjalistyczna platforma mająca na celu zjednoczenie twórców cyfrowych, kryptowalut i kolekcjonerów, aby posuwać kulturę naprzód. Określa siebie mianem nowej, kreatywnej ekonomii. Skupia się przede wszystkim na sztuce cyfrowej.

foundation

W pierwszym poście na swoim blogu opublikowanym w sierpniu 2020 r. wystosowali otwarte zaproszenie dla twórców do eksperymentowania z kryptowalutami i zabawy z koncepcją wartości. Zaprosili twórców do „hakowania, podważania i manipulowania wartością pracy twórczej”.

Za każdym razem, gdy NFT sprzedaje się na Foundation, artysta zarabia 10% na każdej kolejnej transakcji, tj. otrzymuje 10% wartości sprzedaży za każdym razem, gdy kolekcjoner odsprzedaje swoją pracę komuś innemu za wyższą cenę.

5. Atomic Market

AtomicMarket to rynek NFT o współdzielonej płynności, z którego korzysta wiele witryn internetowych. Współdzielona płynność oznacza, że ​​wszystko, co jest notowane na jednym rynku, pokazuje się jednocześnie na wszystkich innych rynkach.

atomic market

Jest to rynek dla Atomic Assets, standardu dla tokenów w technologii blockchaina eosio. Każdy może wykorzystać standard Atomic Asset do tokenizacji i tworzenia zasobów cyfrowych oraz kupowania, sprzedawania i wystawiania na aukcjach zasobów za pomocą rynku Atomic Assets.

Możesz wystawiać własne NFT na sprzedaż na AtomicMarket i przeglądać istniejące aukcje. NFT znanych kolekcji otrzymują znacznik weryfikacji, który ułatwia identyfikację „legitnych” NFT. Scamy umieszczane są na czarnej liście.

6. Myth Market

myth market

Myth Market to seria rynków internetowych obsługujących różne marki cyfrowych kart kolekcjonerskich. W tej chwili jego głównymi rynkami są GPK.Market (gdzie można kupić cyfrowe karty Garbage Pail Kids), GoPepe.Market (dla kart handlowych GoPepe), Heroes.Market (dla kart Blockchain Heroes), czy chociażby KOGS.Market (dla kart kolekcjonerskich KOGS).

7. BakerySwap

BakerySwap to zautomatyzowany animator rynku (AMM) i zdecentralizowana giełda (DEX) na Binance Smart Chain (BSC). Wykorzystuje natywny token BakerySwap (BAKE). BakerySwap to wielofunkcyjne centrum kryptograficzne oferujące szereg zdecentralizowanych usług finansowych (DeFi), a także marketplace NFT.

bakeryswap

W markecie NFT hostowana jest sztuka cyfrowa, odbywają się konkursy memów i NFT w grach, za które użytkownicy mogą płacić tokenami BAKE. Możesz używać NFT w ramach tak zwanych „combo meals”, aby zdobywać bonusowe tokeny BAKE. Minting i sprzedaż własnych dzieł sztuki na BakerySwap jest prostym i nieskomplikowanym procesem.

8. KnownOrigin

KnownOrigin to rynek, na którym można odkrywać i zbierać rzadkie dzieła sztuki cyfrowej. Każda cyfrowa grafika na KnownOrigin jest autentyczna i naprawdę wyjątkowa. Twórcy mogą używać platformy do prezentowania i sprzedawania swoich prac kolekcjonerom, którym zależy na autentyczności i wyjątkowości dzieła. Platforma działa na blockchainie Ethereum.

Twórcy mogą przesyłać cyfrowe dzieła sztuki do galerii KnownOrigin jako jpg lub GIF.

knownorigin

9. Enjin

Enjin Marketplace to mechanizm, dzięki któremu możesz eksplorować i handlować aktywami cyfrowymi na bazie blockchain. Jest to oficjalny rynek NFT opartych na Enjin. Na aktywa cyfrowe w Enjin wydano do tej pory 43,8 miliona dolarów w Enjin Coin (2,1 miliarda NFT; 832,7 tys. tokenów). Aby łatwo wymieniać i kupować przedmioty do gier i przedmioty kolekcjonerskie w tym ekosystemie, możesz użyć portfela Enjin.

enjin

Strona „Projekty” zawiera projekty blockchain oparte na Enjin, od kolekcji elementów gier, takich jak Age of Rust czy The Six Dragons, po gamifikowalne programy nagród, takie jak Microsoft Azure Heroes, przedmioty kolekcjonerskie stworzone przez społeczność i NFT firm takich jak Binance i Swissborg.

10. Portion

Portion to internetowy rynek łączący artystów i kolekcjonerów za pomocą technologii Blockchain, aby łatwo sprzedawać, inwestować i posiadać dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie. Funkcjonuje na nim Artist Community – globalna, zdecentralizowana sieć artystów.

Portion pozwala każdemu zostać kolekcjonerem. Możesz zarządzać swoją fizyczną i cyfrową kolekcją w jednym miejscu, co ułatwia wymianę kryptowalut na dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie.

portion

Tokeny Portion są aktywami ERC-20 na blockchainie Ethereum. Wykorzystywane są w celu decentralizowania zarządzania i głosowania nad przyszłością platformy. Nowe tokeny wydawane są do wydobywania płynności, grantów dla artystów, partnerstw i przyszłych członków zespołu.

11. Async Art

Async Art to wyjątkowy ruch artystyczny zbudowany na blockchainie. Możesz tu tworzyć, zbierać i handlować programowalną grafiką. Możesz kupić zarówno „Masters”, jak i „Layers” (warstwy). Master to dzieło sztuki w wersji 1/1, podczas gdy Layers to poszczególne elementy, które składają się na obraz główny. Layers są obdarzone specjalnymi cechami, które nadaje im artysta. Kiedy zmienisz coś na warstwie, obraz wzorcowy (Master) będzie odzwierciedlał to niezależnie od tego, kto jest jego właścicielem. Artyści dobierają parametry swojej sztuki i przyznają wyłączną kontrolę nad każdym aspektem poszczególnym kolekcjonerom. Mogą na przykład pozwolić komuś zmienić stan tła, pozycję postaci lub kolor nieba.

async art

Od lutego 2020 r. na platformie osiągnięto już ponad 6 mln USD wolumenu ofert i ponad 1,5 mln USD sprzedaży artystów.

Dla podsumowania:

porównanie wybranych rynków NFT
porównanie wybranych rynków NFT; źródło: visionaryart

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.