Kompletny przewodnik po MetaMask

Korzystasz z MetaMask lub dopiero chciałbyś zacząć? Poznaj charakterystykę narzędzia i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

MetaMask to portfel przeglądarkowy przeznaczony do obsługi ETH i tokenów opartych na sieci Ethereum, umożliwiający ich wysyłanie i odbieranie. Użytkownicy mogą kupić ETH bezpośrednio przez MetaMask lub poprosić kogoś o przesłanie im środków, udostępniając swój adres publiczny lub kod QR.

Jeśli użytkownicy wolą przechowywać aktywa cyfrowe w portfelu sprzętowym, MetaMask jest z nimi kompatybilny. Narzędzie może również łączyć się ze zdecentralizowanymi aplikacjami. Jest dostępne jako rozszerzenie przeglądarki i aplikacja mobilna, a jego instalacja nie wymaga większego wysiłku (tutorial instalacji i zasilania MetaMask znajdziesz tutaj).

Do czego służy MetaMask?

MetaMask służy do przechowywania, wysyłania, kupowania lub odbierania ETH lub tokenów opartych na sieci Ethereum. Ten portfel jest używany w ten sam sposób, w jaki używane jest dzisiaj konto bankowe. MetaMask ma jednak wiele dodatkowych zastosowań, które wykraczają poza standardowe przechowywanie walut.

MetaMask łączy się ze zdecentralizowanymi aplikacjami, zwiększając tym samym wachlarz zastosowań narzędzia. Użytkownicy mogą kupować wirtualne parcele, hodować CryptoKitties i grać w gry za pomocą swojej kryptowaluty za pośrednictwem zdecentralizowanych aplikacji. Wszystko jest rejestrowane w łańcuchu bloków. Żadna scentralizowana jednostka czy organizacja nie ma zatem kontroli nad środkami. Tak rozumiana decentralizacja umożliwia transparentność informacji, dzięki czemu procesowanie wszelkiego rodzaju transakcji odbywa się w duchu pełnego zaufania.

Czy MetaMask może przechowywać bitcoiny?

Nie, ten portfel może przechowywać tylko ETH i tokeny oparte na Ethereum. Aby przechowywać Bitcoin, musisz skorzystać z portfela, który obsługuje tę kryptowalutę.

Co to jest portfel MetaMask?

To portfel oparty na przeglądarce internetowej. Za jego pomocą możesz wysyłać Ether lub ERC20 na dowolny adres Ethereum, a także otrzymywać środki z dowolnego adresu. Wszystko, czego potrzebujesz, aby wysyłać lub odbierać środki, to kod QR lub adres publiczny.

Dostęp do tego portfela możesz uzyskać za pośrednictwem rozszerzenia przeglądarki lub aplikacji mobilnej MetaMask. Portfel został zaprojektowany tak, aby był przyjazny dla użytkownika, dzięki czemu nawet początkujący dadzą radę szybko go skonfigurować. Ponadto jest całkowicie darmowy, a wysyłanie i odbieranie środków można wykonać z dowolnego miejsca na świecie.

Co istotne, użytkownicy nie muszą kupować tokenów ERC20 w osobnej aplikacji, ponieważ portfel umożliwia użytkownikom kupowanie środków bezpośrednio z poziomu MetaMask. Korzystając ze swojej karty debetowej, użytkownicy mogą szybko zamienić swoje waluty FIAT na ETH lub token oparty na tej sieci.

Jakie cyfrowe monety obsługuje MetaMask?

MetaMask obsługuje tokeny oparte na Ethereum i samo ETH. Aby dodać popularne tokeny ERC20, możesz skorzystać z paska wyszukiwania w sekcji „Dodaj tokeny”. Ta funkcja pokaże tylko najpopularniejsze tokeny oparte na Ethereum, więc żądany token może się nie pojawić. W takim przypadku może być konieczne ręczne dodanie tokena. W sekcji „Dodaj tokeny” przejdź do „Własny token”, a następnie wprowadź adres tokena.


Czy MetaMask jest prywatny?

Klucze prywatne kontrolujesz ty sam, więc nikt inny nie ma do nich dostępu. Ponieważ Twoje klucze i hasła są generowane na Twoim urządzeniu, tylko Ty masz do nich dostęp.

Aby uniknąć prób phishingu ze strony złośliwych hakerów, MetaMask udostępnia „Privacy Mode”. Tryb prywatności wymaga, aby zdecentralizowane aplikacje prosiły użytkowników o pozwolenie na dostęp do ich danych. Twoje dane dotyczące portfela w przeglądarce są dla Ciebie kluczowe, więc to ustawienie zapewnia większą swobodę i zaufanie podczas korzystania z tego rodzaju aplikacji.

Czy MetaMask można zhakować?

Chociaż nie było żadnych udanych włamań do bazy danych MetaMask, mogą zdarzyć się ataki phishingowe. Przejawiają się w drodze wyskakujących okienek lub witryn podszywających się pod MetaMask, które mają na celu kradzież danych.

Najlepszym sposobem na uniknięcie stania się ofiarą oszustwa jest bycie świadomym i podjęcie niezbędnych środków ostrożności, aby się chronić. Na przykład, przed wprowadzeniem jakichkolwiek danych, zawsze warto dwa razy sprawdzić stopień autentyczności wyskakujących okienek i witryn internetowych.

Jak skonfigurować MetaMask?

Aby rozpocząć korzystanie z MetaMask:

  • Przejdź do strony pobierania.
  • Wybierz obsługiwaną przeglądarkę i kliknij „Zainstaluj MetaMask”.
  • Wybierz ikonę lisa, aby otworzyć narzędzie, i wybierz „Utwórz nowy portfel”.

Utwórz silne hasło. Zapisz wszystkie swoje hasła i informacje na przykład w notatniku. Miej dwa notatniki ze wszystkimi informacjami w nich w dwóch osobnych miejscach. Ta metoda przechowywania ochroni Cię w przypadku katastrofy takiej jak powódź czy pożar.

MetaMask wyświetli frazę odzyskiwania, której możesz użyć do przywrócenia konta. Następnie możesz już kupować, wysyłać lub odbierać ETH i tokeny ERC-20.

Powszechne problemy

Oto rozwiązania niektórych typowych problemów, których doświadczyli użytkownicy. Jeśli te rozwiązania nie rozwiążą Twojego problemu, prześlij zgłoszenie do systemu wsparcia MetaMask.

MetaMask nie widzi tokenów

Jeśli nie widzisz tokenów, które próbujesz dodać, może być konieczne dodanie ich ręcznie. W sekcji „Dodaj tokeny” wybierz „Własny token”. Wpisz informacje, a pojawi się Twój token.

Jeśli Twój token lub salda nie wyświetlają się, odinstaluj i ponownie zainstaluj rozszerzenie przeglądarki – najpierw wykonaj kopię zapasową frazy odzyskiwania i klucza prywatnego. Następnie odinstaluj rozszerzenie przeglądarki i zainstaluj je ponownie.

MetaMask nie może anulować transakcji

Użytkownicy mogą anulować transakcje tylko wtedy, gdy te są w toku (pending). Jeśli sieć zaakceptowała Twoją transakcję, nie będziesz w stanie jej anulować.

Jeśli nie możesz anulować oczekującej transakcji, przejdź do „Ustawienia zaawansowane” i włącz „Custom Nonce”. Wyślij nową transakcję do siebie, ustaw nonce na nonce poprzedniej transakcji oczekującej na zatwierdzenie, a następnie ustaw wyższą cenę gasu.

MetaMask „nie widzi” Ledgera

Zamknij aplikacje i wyłącz VPN oraz program antywirusowy i dodaj Ledger Live do białej listy. Sprawdź kable i porty USB, zamień je na inne. Zrestartuj swój komputer.

Problem rozwiązać może również wyczyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki. Przejdź do ustawień przeglądarki i wyczyść wszystkie dane przeglądania. Wyczyść wszystkie dane z pamięci podręcznej i wróć do MetaMask.

MetaMask nie może wybrać konta

Aby połączyć konto, z którego wcześniej korzystałeś, spróbuj zmienić ścieżkę HD na Legacy (MEW/MyCrypto).

Jak podłączyć MetaMask do mojego portfela?

Łączenie Metamask ​​z Coinbase

Aby połączyć portfel Coinbase z portfelem:

  • Przejdź do „Importuj portfel” na stronie głównej portfela przeglądarki.
  • Wprowadź frazę odzyskiwania portfela Coinbase do frazy seed w MetaMask.
  • Potwierdź swoją decyzję. Obydwa portfele mają od teraz ten sam adres.
Łaczenie Metamask ​​z Ledgerem

Zanim połączysz MetaMask z Ledger, zaktualizuj portfel sprzętowy, przeglądarkę i aplikację Ethereum. Zamknij aplikację Ledger Live i włącz „contract data” na swoim urządzeniu. Upewnij się, że urządzenie jest podłączone przez USB, a nie przez Bluetooth. Następnie odblokuj urządzenie i otwórz aplikację Ethereum.

Gdy już to zrobisz, możesz zacząć podłączać portfel sprzętowy. W prawym górnym rogu MetaMask wybierz „Podłącz portfel sprzętowy”. Wybierz „Ledger” i połącz. Wybierz swoje konto. Pomyślnie połączyłeś swój portfel z Ledger.

Łączenie MetaMask z Binance

W prawym górnym rogu portfela MetaMask wybierz „Ustawienia” i kliknij „Dodaj sieć”. Twoim oczom ukaże się formularz, który należy wypełnić w następujący sposób:

Nazwa sieci: BSC Mainnet

Nowy adres URL RPC: https://bsc-dataseed1.binance.org/

Identyfikator łańcucha: 56

Symbol: BNB

Adres URL przeglądarki łańcucha bloków: https://bscscan.com

Łączenie MetaMask z Uniswap

Aby połączyć się z Uniswap:

  • Przejdź do strony głównej Uniswap.
  • W prawym górnym rogu wybierz „Launch App” i „Connect Wallet”. Witryna przeniesie Cię następnie do strony z dostępnymi portfelami.
  • Wybierz MetaMask i kliknij „Dalej”.
Łączenie MetaMask z kontem bankowym

Aby połączyć konto bankowe z MetaMask, wybierz „Kup” na stronie głównej MetaMask. Wybierz „Przejdź do Wyre”. Wyre to medium, które pozwala kupować Ether za pomocą karty debetowej.

Wpisz kwotę w dolarach kryptowaluty lub tokena, który chcesz kupić, i wybierz dalej. Podaj wymagane informacje, a Twoja transakcja zacznie się procesować.

Czy mogę używać MetaMask na moim telefonie?

Tak, ten portfel jest dostępny dla użytkowników mobilnych – niezależnie od tego, czy korzystasz z systemu iOS czy Android.

MetaMask dla Android

Aby pobrać MetaMask na Androida, przejdź do Playstore i wpisz „MetaMask”. Będziesz wtedy mógł uzyskać dostęp do swojego portfela i przeglądać zdecentralizowaną sieć.

Metamask ​​dla iOS

Narzędzie jest również dostępnedla użytkowników iOS. Przejdź do App Store i wpisz „MetaMask”. Pobierz aplikację i ciesz się wszystkimi funkcjami MetaMask.

MetaMask a Unstoppable Domains

Unstoppable Domains to strona internetowa, która pozwala użytkownikom kupować domeny blockchain i integrować je z obsługiwanymi aplikacjami.

Możesz tworzyć zdecentralizowane strony internetowe, korzystając z nazwy domeny blockchain. Żaden organ centralny nie ma kontroli nad Twoją domeną, co oznacza, że ​​tylko Ty możesz modyfikować lub usuwać swoje treści. Zastępuje również adresy kryptowalutowe nazwą domeny, dzięki czemu wysyłanie i otrzymywanie płatności jest znacznie łatwiejsze.

Jak podłączyć MetaMask do MyDomains?

Aby rozpocząć łączenie portfela z domenami, obejrzyj ten film. W niecałą minutę będziesz mógł połączyć swój portfel w przeglądarce ze swoim kontem.

W sekcji „Ustawienia konta” przejdź do „Dodaj portfel”. Wybierz „.crypto” i „Web3”. Web3 to metoda, która umożliwia łączenie się z portfelami przeglądarki, takimi jak MetaMask. Aby dodać portfel, musisz zweryfikować transakcję za pomocą rozszerzenia przeglądarki.

metamask unstoppable domains

Jak przelać środki?

Aby rozpocząć wysyłanie i odbieranie środków za pomocą swojej domeny, wykonaj następujące kroki:

W „Menu” przejdź do „Moje domeny”.

moje domeny metamask

Witryna pokaże Ci listę domen. Wybierz te, które chcesz. Aby zgłosić swoje domeny wybierz „Claim.Crypto”. Aby sfinalizować transakcję, potwierdź transakcję za pośrednictwem poczty e-mail, .

Jak dodać moje adresy?

W sekcji „Moje domeny” obok nazwy domeny zobaczysz przycisk „Zarządzaj” (Manage).

manage unstoppable domains

To portfel oparty na Ethereum, więc wpisz swój adres ETH.

Aby wysyłać i odbierać środki, otwórz MetaMask i wpisz swoją domenę w miejscu adresu. Aby zapoznać się z pełnym przewodnikiem, Obejrzyj ten film:

Może Cię zainteresować:

źródło: link

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze